Wydarzyło się...
- czerwiec 2025
- maj 2025
- kwiecień 2025
- marzec 2025
- luty 2025
- styczeń 2025
- grudzień 2024
- listopad 2024
- październik 2024
- wrzesień 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- marzec 2024
- luty 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- listopad 2023
- październik 2023
- wrzesień 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- marzec 2023
- luty 2023
- styczeń 2023
- grudzień 2022
- listopad 2002
- październik 2022
- wrzesień 2022
- czerwiec 2022
- maj 2022
- kwiecień 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- październik 2021
- wrzesień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- marzec 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- październik 2020
- wrzesień 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- marzec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
maj 2025
IMPREZY I WYDARZENIA,
które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach
w miesiącu maju 2025 r.
- Recytacje trzeciaków - W klasie 3 odbył się w maju klasowy Konkurs Recytatorski pod tytułem „JULIAN TUWIM W WIERSZACH”. Celem konkursu było:
- propagowanie piękna poezji,
- kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich,
- rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci,
- upowszechnianie kultury języka,
- aktywizowanie miłośników poezji.Uczniowie biorący udział w konkursie pięknie się do niego przygotowali. Recytowali wybrane wiersze poety. Pojawiły się takie wiersze jak "Abecadło", "O panu Tralalinskim", "Kotek", "Dwa Michały", „Ptasie plotki”, „Skakanka”. Podczas wystąpień starali się przestrzegać zasad dobrej recytacji. Uczniowie dokonali oceny recytacji uczestników konkursu i wyłoniło zwycięzców. Wiersze Juliana Tuwima od zawsze, zarazem bawią, jak i uczą, stąd też atmosfera w trakcie konkursu była wspaniała. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
- Wycieczka klas 4 -5 – Dnia 30 kwietnia klasy 4 i 5 wraz z opiekunami p. Dorotką i p. Marzeną wybrały się na wycieczkę do pobliskiego Kostrzyna nad Odrą. Wycieczka była w ramach nagrody za przygotowanie przez uczniów przedstawienia ekologicznego „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Starego Miasta. Uczniowie byli pod wrażeniem jak dużym miastem był kiedyś Kostrzyn. Następnie obejrzeliśmy projekcję filmu „O psie, który jeździł koleją” w kinie „Za rogiem”, gdzie zostaliśmy miło ugoszczeni, czekał na nas poczęstunek w postaci ciastek i napoju. Sam film wzruszył do łez nie tylko panie, ale i uczniów. Ostatnim punktem naszej wycieczki były rozgrywki gry w kręgle. Tu emocji również nie brakowało!!! Na koniec zwieńczeniem rozgrywek była przepyszna pizza. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wracamy tam niebawem.
- Konkurs ekologiczny „Moje drzewo” – Uczniowie klas młodszych w kwietniu wzięli udział w konkursie plastycznym „Moje drzewo” organizowanym przez Fundację Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Dzieci poznawały różne gatunki drzew iglastych i liściastych, a potem swoje obserwacje przelały na papier. Udało się znakomicie. Drugie miejsce w tym konkursie zajął Jakub Szaniawski z klasy 2, wyróżnienie przypadło dla Jasia Groenenbooma. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe, drobne upominki. Dziękujemy za konkurs i gratulujemy wyróżnionym.
- Maraton matematyczny, języka polskiego i języka obcego w klasie ósmej – W ramach przygotowania do egzaminu ósmoklasisty nasi uczniowie pod koniec kwietnia i na początku maja odbyli wielki maraton z przedmiotów egzaminacyjnych. W poszczególne dni mieli ekspresowe powtórki materiałów z danych przedmiotów, a także mini wersje egzaminów sprawdzających i przygotowujących uczniów pod kątem wiadomości oraz emocji pojawiających się podczas właściwych egzaminów.
- Turnieje palantowe – 5-6 maja reprezentacje naszej szkoły wzięły udział w świetnym wydarzeniu gminnym, organizowanym przez Stowarzyszenie Palantowe KAMPA Słubice i SP3 w Słubicach, CAMPA CUP JUNIOR. W poniedziałek świetnie bawili się podczas palantowych gier uczniowie młodsi (klasy 3-5), którzy zajęli w zawodach 2 i 3 miejsce, GRATULACJE! Starszaki (klasy 6 i 8) pojechały we wtorek i po bardzo zaciętej walce we wszystkich meczach, wywalczyli miejsce 5. Brawo wszyscy!!!
- Przedstawienie ekologiczne klas 4-5 – Dnia 7 maja w naszej szkole mieliśmy możliwość obejrzeć przedstawienie ekologiczne „Śmieci to nie zabawa, ale poważna sprawa”. Scenariusz nawiązywał do obchodów Dnia Ziemi. W role aktorów wcielili się uczniowie klas 4 i 5. Pokazali w przedstawieniu jak dużą rolę odgrywa segregowanie śmieci i dbanie o czystość naszej planety. Spektakl przełamany był wspólnym śpiewaniem. Nie przeszkodziło małym aktorom nawet przypadkowe wyłączenie podkładu muzycznego. Występy zakończyły się gromkimi brawami!!!
- Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM - 8 maja - Uczniowie klasy III SP przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty, kończącego pierwszy etap edukacyjny. Testy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów przygotowane były przez wydawnictwo „Operon”. 8 maja 2025 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja, wszyscy uczniowie klasy trzeciej wzięli w nim udział. Były testy z języka polskiego, matematyki i przyrody. Podstawowym celem sprawdzianu było dostarczenie szkołom informacji wzbogacających wiedzę na temat poziomu wiadomości i umiejętności poszczególnych uczniów oraz całych zespołów klasowych kończących I etap edukacji. Wyniki badania będą udostępnione w czerwcu. Udział w badaniu jest traktowany jako szansa na wzbogacenie wiedzy o uczniach, na dostrzeżenie ich potencjału oraz na skorzystanie z sugestii, w jaki sposób wykorzystać go dla rzeczywistego rozwijania umiejętności dzieci.
- Ósmoklasiści napisali egzaminy – W tym roku egzaminy ósmoklasisty odbyły się w dniach 14-16 maja. Egzamin składał się z trzech części: języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Uczniowie dzielnie przebrnęli przez kolejne testy, pokonali stres i przelali na arkusze zdobytą wiedzę. Z każdej próby wychodzili z przekonaniem, że z pewnością będzie lepiej niż na próbnych. Trzymamy zatem mocno kciuki, czekając na wyniki, które niestety dopiero w lipcu.
- Zajęcia przyrodnicze „Dziupla” – 19 maja - Tego dnia na zajęciach przyrodniczych zamieniliśmy się w „Poszukiwaczy skarbów”. Pani Natalia wręczyła dzieciom pudełko na przyrodnicze skarby, a zadaniem dzieci było ich odnalezienie. Poszukiwaliśmym.in: liści, koniczyny, pajęczyny, owadów oraz muszli ślimaka. Były to bardzo ciekawe zajęcia, pełne nowych doświadczeń i ciekawych odkryć.
- Z sędziami o hejcie - 20 maja odbyło się w Słubicach odbyło się spotkanie klas 6 i 8 z sędziami. Tematem spotkania był hejt i mowa nienawiści, zagrożenia w korzystaniu z socjal mediów, ale także przemoc rówieśnicza. Uczniowie wcielili się w administratorów forum internetowego i ich zadaniem była ocena komentarzy internetowych. Rozmowa obejmowała również wolność słowa. W świecie, w którym media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę, umiejętność rozpoznawania i reagowania na negatywne zjawiska, takie jak hejt czy przemoc, staje się kluczowa. Wspólne rozmowy pomagają młodym ludziom rozwiązać empatię, zrozumienie i umiejętności potrzebne do budowania zdrowszych relacji. Dzięki takim inicjatywom możemy dotrzeć do młodzieży, edukować ją i inspirować do pozytywnych zmian w ich otoczeniu. Razem możemy uczynić świat lepszym miejscem. Spotkanie poprowadzili sędziowie Kamil Mazur - Czarniecki i Iza Mazur Czarniecka. Dziękujemy za zaangażowanie i pasję w podejmowaniu tak ważnych tematów. To niezwykle ważne aby młodzież miała przestrzeń do dyskusji. Źródło: FB Ośrodek Pomocy Społecznej w Słubicach.
- Wolontariusze Szkoły Podstawowej w Golicach wspierają zbiórkę Michała Bienia z Słubic – Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Golicach włączyli się w zbiórkę makulatury, ze sprzedaży której środki zostaną przeznaczona na leczenie Michała Bienia z Słubic. Szczególne podziękowania dla dzieci i rodziców z klasy VI. Takie akcję uczą nas solidarności i wsparcia dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Dziękujemy za zaangażowanie.
- Wycieczka do Torunia i okolic:
Wycieczka do Torunia - dzień 1. Sprawozdanie i wrażenia Kacpra K. z klasy V. Wycieczkę zaczęliśmy od Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, gdzie zwiedziliśmy i nawet weszliśmy do najstarszych kolejek w Polsce, nawet na świecie. Następnie przejechaliśmy się koleją wąskotorową z Wenecji do Żnina. Była to jedna z najlepszych atrakcji w tym dniu. Gdy już skończyliśmy podróż przejechaliśmy do Fortu IV Twierdzy Toruń. Byliśmy pod wrażeniem masywności i wielkości fortu. Zjedliśmy obiad i z pełnymi brzuchami udaliśmy się do bazy Mars. Najpierw weszliśmy do sali edukacyjnej, w której były urządzenia kosmiczne, plany i gry edukacyjne. Po jej zwiedzeniu udaliśmy się na seans o kosmosie do Planetarium. Podobało się wszystkim, a niektórzy byli tak ciekawi, a może zmęczeni, że zasnęli. Następnie z powrotem udaliśmy się na fort, gdzie dwóch panów urządziło mega zabawy m.in. strzelanie z łuku. Wszyscy byli zachwyceni. Potem zwiedziliśmy cały fort, a pan przewodnik opowiedział o każdym szczególe i odpowiedział na każde pytanie. Następnie przyszedł czas na podchody podzieliliśmy się na grupy: uciekającą i łapiącą, a na koniec wszystko zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami i pyszną grochówką. Dzień był mega wszyscy czekali z niecierpliwością na następny dzień pełny wrażeń.
Wycieczka do Torunia - dzień 2. Wrażenia opisał Kacper W. również z klasy V. Drugiego dnia naszej wycieczki wstaliśmy o 7.00, o 8.00 poszliśmy na śniadanie, a później pojechaliśmy do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tam były 3 pokoje np. emocjonalny i dojrzewania oraz wiele wystaw które wprowadziły nas w naukowa atmosferę. Po tym pojechaliśmy na obiad, a po obiedzie byliśmy w Obserwatorium Astronomicznym w miejscowości Piwnice pod Toruniem. Tam obserwowaliśmy teleskopy optyczne, a później radioteleskopy. Następnie pojechaliśmy do Starego Miasta. Tam widzieliśmy Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę i wiele innych atrakcji, np. toruńskie zwierzaki, które są symbolami miasta. Po Starym Mieście pojechaliśmy na kolację, a po tym do kina. Tam obejrzeliśmy ciekawy film pod tytułem "Snow must go on" o młodzieży, która postanowiła uratować alpejski lodowiec. Bardzo mi się podobało.
Wycieczka do Torunia – dzień 3. Sprawozdanie Mai z klasy IV. Trzeciego dnia wstaliśmy już o godzinie szóstej, bo na siódmą mieliśmy śniadanie. Na początek pojechaliśmy do Żywego Muzeum Piernika, gdzie pracownicy muzeum – ze wspaniałym poczuciem humoru – pokazali nam, jak robi się toruńskie pierniki. Później mogliśmy zrobić je samodzielnie. Kolejnym punktem w tym dniu była możliwość spaceru po rynku toruńskim, gdzie była szansa na zakupienie pamiątek. Następnie udaliśmy się w podróż do Poznania, a w trakcie przejazdu pani Ela zadawała nam pytania o wycieczce. Termy Maltańskie to było to! Dotarliśmy tam ok. 13, a o14:30 mieliśmy obiad, żeby wystarczyło nam sił na dalszą zabawę. Po 18 wyruszyliśmy w drogę do domu, w przerwie był jeszcze czas na jedzenie, zgadnijcie gdzie? Na koniec bezpiecznie wróciliśmy do domów, wycieczka była świetna, a pani Ela powinna dostać Nagrodę Nobla za organizację wycieczek.
- Koncert – 30 maja - Tego dnia w naszej szkole odbył się ostatni koncert Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz w Zielonej Górze. Tym razem muzycy zaprezentowali muzykę Starożytnej Grecji i świata mitów greckich. Uczniowie poznali charakterystyczny dla Grecji instrument zwany buzuki. Struny do buzuki są jednym z kluczowych elementów wpływających na brzmienie tego unikalnego instrumentu, który wywodzi się z tradycji muzycznej Grecji, to właśnie struny odpowiadają za to, jak instrument brzmi i jak odbierany jest przez słuchaczy. Charakterystyczna konstrukcja i napięcie strun sprawiają, że buzuki ma dźwięki, które z łatwością rezonują w przestrzeni, niosąc za sobą nuty pełne emocji i charakterystycznego greckiego ducha. Dziękujemy za wizytę Lubuskiego Biura Koncertowego w ramach cyklu koncertów pod tytułem "W krainie Pani Muzyki".
- Rakiety kosmiczne – W maju został ogłoszony konkurs wewnątrzszkolny „Rakieta Kosmiczna”. Celem konkursu było nawiązanie do Międzynarodowego Dnia Kosmosu, rozbudzanie zainteresowania wśród dzieci i młodzieży dziedziną badań kosmicznych i astronomicznych, popularyzowanie wiedzy o podróżach i pojazdach kosmicznych oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni. W szkole wylądowała duża ilość przeróżnych pojazdów kosmicznych, pomysłowość i kreatywność uczestników konkursu przeszła nasze oczekiwania. Wykonane rakiety miały różne wielkości, a co najważniejsze były zbudowane z materiałów ekologicznych. W związku z tym komisja zadecydowała o przydzieleniu wyróżnień: oddział przedszkolny – Helena Sz. i Ola C., Maja – kl.4, Marcel M. – kl. 6, Zosia W. – kl.2 oraz Laura M. – kl.1 Gratulujemy wyróżnionym, ale również wszystkim uczestnikom konkursu!!!
- „Teatrzyki dla mamy i taty” – zebranie na wesoło i sportowo w klasie 2 - 27 maja – Klasa 2 zorganizowała spotkanie z rodzicami pod hasłem „Teatrzyki dla mamy i taty”. W programie były: „Wiosenny teatrzyk ekologiczny”, Inscenizacje: „Grzyby” Jana Brzechwy i „Rzepka” Juliana Tuwima. Dzieci dały z siebie wszystko i zaprezentowały się pięknie. Potem była piosenka, laurki i życzenia dla mamy i taty. W tak zwanym międzyczasie rodzice mogli zapoznać się z wynikami diagnozy i porozmawiać z wychowawcą. Pogoda dopisała, więc druga część spotkania odbyła się na świeżym powietrzu. Był poczęstunek i mecz w zbijaka. Wszystkie obecne dzieci i rodzice brali w nim udział. Było dużo emocji i radości. Wspólna zabawa i czas spędzony w grupie to najwspanialszy prezent, jaki mogli sprawić dzieciom rodzice. Dziękuję.
- Przedstawienie pt. ”Lubimy bajki” – 30 maja z okazji miesiąca bibliotek oraz zakończenia przez 1 klasę innowacji pedagogicznej „Warto czytać” zorganizowano przedstawienia. Klasa 1 zaprezentowała przedstawienie pt. „Lubimy bajki” a klasa 2 przedstawiła „Rzepkę”. Był to fascynujący dzień, który przybliżył uczniom ich ulubione bajki oraz przeniósł ich w świat fantazji.
- Szkoła Liderek - To był czas pełen wartościowych rozmów i budowania pewności siebie – w ramach Szkoły Młodych Liderek, uczennice z naszej szkoły oraz ze szkoły w Kunowicach, przygotowywały się do publicznej debaty oksfordzkiej, która odbyła się 30 maja. To było nie lada wyzwanie! Cykl warsztatów i szkoleń z trenerkami, poruszający takie tematy, jak tutoring, wystąpienia publiczne, siostrzeństwo, budowanie argumentacji, krytyczne myślenie, czy podstawy retoryki, trwał w obu szkołach od końca kwietnia. Jego celem było wzmacnianie kompetencji liderskich wśród dziewcząt ze starszych klas, a zwieńczeniem – debata, w której uczestniczki mogły zmierzyć swoje siły przy użyciu nabytych umiejętności. Jak tłumaczyła opiekunka naszych gminnych warsztatów dr Monika Izbaner, debata oksfordzka promuje wysoki poziom kultury i odzwierciedla taki sposób wymiany argumentacji, który nikogo nie obraża. Jest oparta na szacunku wobec drugiej strony, uczy cierpliwości i opanowania emocji, dlatego wydarzenie, któremu mogliśmy przyglądać się 30 maja w Kunowicach, było tak inspirujące. Podczas debaty w szkole, swoich racji broniły dwie strony – propozycji i opozycji – a tezą, wokół której budowały argumentacje za i przeciw, było stwierdzenie: Uczennice powinny mieć pełną swobodę kreowania swojego wyglądu, przebywając na terenie szkoły. Całości przysłuchiwał się sędzia Fryderyk Małecki, który orzekł w poruszonej sprawie, przeanalizował przebieg debaty, a na koniec dał uczestniczkom cenne wskazówki na przyszłość. - Możecie być z siebie bardzo zadowolone! Szczególne gratulacje chciałbym przekazać mówczyni trzeciej strony propozycji, która miała chwilę słabości. To mi przypomniało moją drugą debatę w życiu. Podczas swojej mowy, zatrzymałem się i milczałem przez pół minuty, choć wydawało mi się, że zaledwie przez kilka sekund próbowałem złapać wątek. Wszyscy byli w napięciu, czy w końcu zacznę mówić dalej. Na szczęście udało mi się – tak, jak dziś Tobie. Przezwyciężenie tego momentu może być największą sztuką na początku, dlatego szczerze Ci gratuluję! – mówił F. Małecki. - Drogie uczestniczki! Ten projekt powstał po to, żeby dodawać Wam skrzydeł i wiary w to, że w każdej z Was tkwi ogromna moc. Mamy nadzieję, że dziś to czujecie. Życzymy Wam wielu sukcesów w dalszych latach Waszego życia. Pokładamy w Was wielkie nadzieje! Bądźcie wspaniałymi liderkami i zmieniajcie świat wokół siebie na lepsze – zwróciła się w liście do dziewcząt prezeska Fundacji PVE Dobra Energia Karolina Qaraqish, który odczytała M. Izbaner. Projekt Fundacja PVE Dobra Energia pn. Szkoła Młodych Liderek trwa od 2024 roku. Otrzymał patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Słubicach odbyła się jego trzecia edycja. Zajęcia w ramach projektu w naszych gminnych szkołach prowadziły: Marianna Izbaner, Kornelia Woźniewicz, Aleksandra Sereda i Julia Żarnowska, Monika Izbaner, a także Weronika Ledzianowska i Marta Błaszczyk. Serdecznie dziękujemy! To była fantastyczna przygoda! Źródło: FB Gmina Słubice
- Spotkanie z przedstawicielami CKUiZ - 30 maja naszą szkołę odwiedzili uczniowie oraz nauczycielka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach. Zachęcali oni uczniów ósmej klasy do wejścia od września w progi ich szkoły. Chłopaki szczególnie reklamowali mundurową klasę wojskową o profilu technik spedytor. Ciekawe, czy ktoś z ósmoklasistów został skuszony?
- Dzień bez tytoniu - W ostatnim tygodniu maja przypomnieliśmy sobie wiadomości dotyczące szkodliwości palenia tytoniu. Gazetka informacyjna zachęcała dorosłych do podjęcia próby rzucenia nałogu, a uczniów przestrzegała przed szkodliwym działaniem palenia papierosów. W tym roku na lekcjach wychowawczych poświęciliśmy dużo uwagi na szkodliwość palenia papierosów elektronicznych. Uczyliśmy się jak być asertywnym i jak prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia. Wykorzystaliśmy materiały przesłane przez PSSE w Słubicach. Dziękujemy.