- październik 2024
- wrzesień 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- marzec 2024
- luty 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- listopad 2023
- październik 2023
- wrzesień 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- marzec 2023
- luty 2023
- styczeń 2023
- grudzień 2022
- listopad 2002
- październik 2022
- wrzesień 2022
- czerwiec 2022
- maj 2022
- kwiecień 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- październik 2021
- wrzesień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- marzec 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- październik 2020
- wrzesień 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- marzec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
marzec 2023
IMPREZY I WYDARZENIA,
które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach
w miesiącu marcu 2023 r.
- Z higieną za pan brat – W pierwszym tygodniu marca uczniowie klas młodszych, łącznie 30 osób realizowało zagadnienia z programu „Z higieną za pan brat”. Program został zaproponowany przez Stację Sanitarno-epidemiologiczną w Słubicach. Wszyscy otrzymali materiały w postaci broszurki z zadaniami. Na lekcjach zostały omówione zasady podstawowej higieny np.: jak i kiedy należy myć ręce i w jaki sposób dbać o czystość ciała i otoczenia dziecka. Zadania były interesujące, bo były to krzyżówka, rebusy, wykreślanka oraz kolorowanka dla najmłodszych. Przypominaliśmy również o ważnej roli ruchu, bawiąc się wesoło przy karaoke piosenek „Szczotka, pasta…” oraz „Mydło”. To był krótki, a zarazem interesujący i dobrze spędzony czas.
- Ciekawe zajęcia – budujemy osiedle - Podczas zajęć z techniki w marcu klasa IV wykonywała makiety osiedli miast. Uwzględniali znaki drogowe, które odgrywają istotną rolę na skrzyżowaniach. Było to dla nich przypomnieniem przed zbliżającym się egzaminem na kartę rowerową. Poradzili sobie bardzo dobrze.
- Zajęcia rozwijające „Głowa pełna pomysłów” – Podczas zajęć rozwijających w uczniowie klas I i II sprawdzały swoje możliwości kulinarne. Rozpoczęły od przygotowywania pysznej pizzy, a zakończyły na zdrowej sałatce owocowej. Było pysznie.
- „Mam kota na punkcie mleka” – program edukacji zdrowotnej - Klasy młodsze w trzecim tygodniu marca realizowały program zdrowotny „Mam kota na punkcie mleka”. Na gazetce pojawiły się najważniejsze zagadnienia i ilustracje zachęcające do działania. Pracowaliśmy z wykorzystaniem materiałów przesłanych nam przez KOWR. Klasy 1-3 otrzymały Kolorowy blok pełen rozmaitych zadań. Wykonały maseczkę kota, rozwiązywały łamigłówki logiczne, czytały ze zrozumieniem, doskonaliły liczenie, układały puzzle, rozwiązywały sudoku, i oczywiście poznawały wartości odżywcze mleka i jego przetworów. Nie mogło zabraknąć ruchu, więc bawiliśmy się także przy witaminkowych piosenkach. Klasa 4 otrzymała książeczki zawierające nieco trudniejsze zadania. Poznały mleczne ciekawostki, czytały komiks o mocnych kościach, rozwiązywały wiele łamigłówek, a na koniec sprawdziły swoją wiedzę, rozwiązując test. Rodzice otrzymali drogą elektroniczną informację, by zachęcać dzieci do spożywania produktów mlecznych, warzyw i owoców w szkole.
- „Trzymaj formę”– spotkanie klasy 7 z przedstawicielem PSSE - W ramach realizacji programu „Trzymaj formę” 10 marca klasa 7 uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem PSSE w Słubicach z Panią Barbarą Tomaszewicz. Spotkanie dotyczyło zdrowego odżywiania. Uczniowie usystematyzowali sobie wiedzę na temat właściwych nawyków żywieniowych, nauczyli się liczyć wskaźnik BMI i uczyli się czytać etykiety produktów spożywczych kupowanych w sklepach. Prowadząca wskazała na ważna rolę aktywności fizycznej każdego dnia oraz potrzebie ograniczania soli i cukru w codziennej diecie. Wszyscy zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie na „Zdrowy fast foot”. To był mile i bardzo pożytecznie spędzony czas Dziękujemy!
- „Trzymaj formę” – program antytytoniowy „Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki” – Klasa 7 na lekcji biologii 16 marca realizowała program antytytoniowy „Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki”. Uczniowie utrwalali wiadomości związane ze szkodliwością palenia tytoniu ze szczególnym uwzględnieniem e-papierosów. Wykorzystaliśmy materiały przekazane nam przez Panią Barbarę Tomaszewicz z PSSE w Słubicach. Wiemy już dużo, teraz tylko należy tę wiedzę wprowadzać w życie, bo przecież szkoda zdrowia dla nałogów.
- „W pustyni i w puszczy” – gra planszowa klasy 6 – Okazuje się, że na lekcjach języka polskiego może być przednia zabawa. Mogli się o tym przekonać uczniowie 6 klasy, którzy brali udział w projekcie, dotyczącym wykonania gry planszowej do lektury „W pustyni i w puszczy”. Po zaprezentowaniu prac, siódmoklasiści przeszli ochoczo do rywalizacji o zwycięstwo w grach. Najlepsi gracze wykazali się imponującą wiedzą na temat utworu H. Sienkiewicza.
- DZIEŃ MATEMATYKI, DZIEŃ LICZBY π - 14 marca to Światowy Dzień Matematyki, a także Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się rozgrywki drużynowe, międzyklasowe dla klas IV- VIII. Zarejestrowaliśmy szkołę na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które było inicjatorem rozgrywek. Dzięki temu mieliśmy możliwość wykorzystać udostępniane przez stowarzyszenie materiały min. prezentację z przygotowanymi pytaniami na rozgrywki. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Zainwestuj w matematykę”, a patronat nad Dniem Matematyki objęła interaktywna nauka matematyki e-math.pl. Nasze drużyny walczyły w rozgrywkach zawzięcie, ale i z uśmiechem. O zajętych miejscach decydowała minimalna różnica punktów. Pierwsze miejsce zajęła drużyna klasy VIII – Maja Walczak, Mariusz Mazurek i Mikołaj Stań. Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę za udział drobne upominki. Dla zaakcentowania Dnia Liczby Pi czwartoklasiści zapisali rozwinięcie dziesiętne liczby Pi na długim pasku papieru (rozwinięcie liczyły ok 300 cyfr po przecinku) i zawiesili go na szkolnym korytarzu. Na zajęciach koła matematycznego poszukiwali liczby Pi, mierząc obwody i średnice przedmiotów w kształcie kół i okręgów, następnie przy pomocy kalkulatorów wyliczali odpowiednio iloraz danych wielkości. Klasa 3 podczas lekcji rozwiązywała „Matematyczne łamigłówki dla mądrej główki” na kółku matematycznym grali w grę planszową utrwalającą szybkie przeliczanie pieniędzy i obliczanie sumy dokonanych zakupów, a klasa 2 w tym dniu rozwiązywała zagadki i rebusy matematyczne oraz grali w gry planszowe. Doskonalili umiejętności przeliczania, analizowania, dokonywania decyzji oraz współpracy w zespole.
- Próbny egzamin ósmoklasisty - W dniach 8-9-10 marca uczniowie klasy ósmej napisali próbny egzamin ósmoklasisty. Każdy uczeń dzielnie wypełnił testy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, postarał się także dobrze gospodarować dostępnym czasem. Wyniki były zadowalające dla uczniów, dla nauczycieli chyba nieco mniej (stanowczo do 23 maja trzeba poprawić matematykę). Jednak wszyscy mają nadzieję, że właściwy egzamin pójdzie zdecydowanie lepiej. Powodzenia!
- Przedszkolaki uczą się przez zabawę – 14 marca w przedszkolu uczciliśmy „Dzień Matematyki” i pobawiliśmy się w kodowanie na dywanie. Starszaki kodowały na zmianę uwzględniając kolory oraz figury. Zabawa bardzo przypadła do gustu dzieciom.
- Klasa 4 zachęca do odwiedzania Polski – Język polski nie opiera się jedynie na czytaniu i pisaniu – to również przedmiot, na którym uczymy tradycji, kultury, patriotyzmu. Uczniowie klasy czwartej wzięli zatem udział w projekcie „10 najpiękniejszych miejsc w Polsce”.
- Drzewo genealogiczne – Podczas zajęć uczniowie klasy II opowiadali o swojej rodzinie. Mieli za zadanie wykonać drzewo genealogiczne swojej rodziny. Oto efekty.
- Pacynki – Realizując tematykę o teatrze uczniowie klasy II wykonywali pacynki, wykorzystując skarpetki i inne ozdoby. Pacynki posłużyły do nam do zabawy.
- Turniej Badmintona BABIMOST OPEN – W sobotę, 18 marca reprezentacja naszej szkoły wybrała się do Babimostu, żeby zagrać w badmintonowym turnieju BABIMOST OPEN. Czwartaki, szóstaki i ósmaki walczyli dzielnie w każdym z pojedynków. W fazie grupowej bywało różnie, udawało się wygrywać mecze, ale także trzeba było znieść gorycz porażki, jednak należy przyznać, że z każdą odbijaną lotką, robili ogromne postępy. Po pojedynkach w grupach turniej mogli kontynuować: Fabian, Martyna i Karol. Najdalej z nich dotarł Karol, który uległ nieznacznie w ćwierćfinale późniejszemu zdobywcy brązowego medalu. Bogatsi o doświadczenie i wrażenia badmintoniści wrócili do domu, obiecując, że będą pracować, by pojechać na kolejny turniej. Na zakończenie należy wspomnieć, że w drugim dniu turnieju w Babimoście zaprezentowały się absolwentki Sandra i Zuzia oraz Pani Ela. Wszystkie walczyły bardzo mocno, ale tym razem na podium nie udało się wskoczyć nikomu, ale tuż obok uplasowała się Pani Ela, która zajęła czwarte miejsce. Dla wszystkich ogromne gratulacje!
- Powitanie Wiosny, Teatrzyk, Wiosenne porządki, Trzymaj formę – wiosenny turniej sportowy – Teatralnie, na sportowo, kolorowo - oto kilka pomysłów na przywitanie wiosny w naszej szkole. Obchody otworzyliśmy przedstawieniem koła teatralnego Maskarada pt. "Za górami, za lasami". Spora doza dowcipu, wprawiła zarówno aktorów jak i wszystkich widzów w doskonały humor. Z klasą 3 zaśpiewaliśmy wspólnie 2 piosenki, a następnie z uśmiechem przeszliśmy pod szkołę, gdzie porozmawialiśmy o Światowym Dniu Zespołu Downa i uroczyście zawiesiliśmy na sznurku kolorowe skarpetki, a także sprawdziliśmy czy wszyscy mają skarpety „nie do pary”. Później były wielkie wiosenne porządki wokół szkoły. Czyste boiska zachęcają do aktywności fizycznej. Realizowaliśmy WIĘC kolejne zagadnienie z programu TRZYMAJ FORMĘ. Uczniowie nie czekając długo rozpoczęli mecz piłki nożnej. Druga grupa zmagała się w rozgrywkach dwóch ogni. Na koniec wszyscy zgromadziliśmy się wokół ogniska i posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami. Pierwszy Dzień Wiosny uważamy za niezwykle udany.
- Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – 21 marca kojarzy nam się z pierwszym dniem wiosny, ale to również dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. W tym dniu przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Ten dzień ma być świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe. Z tej okazji w naszej szkole wraz z obchodami pierwszego dnia wiosny, cała społeczność szkolna miała ubrane kolorowe skarpetki ubrane „nie do pary”. Dodatkowym akcentem było zawieszanie skarpetek nie mających pary na sznurze przed szkołą. Nasza społeczność w ten sposób chciała okazać wsparcie i solidarność dla osób z Zespołem Downa.
- Przedszkolaki szukają wiosny z Fundacją DZIUPLA – Pierwsze wiosenne zajęcia przyrodnicze odbyły się w terenie. Pani Natalia Duer zabrała dzieci na poszukiwanie wiosny. Przedszkolaki miały za zadanie odnaleźć poszczególne oznaki wioski, które znajdowały się na karcie pracy. Przy okazji udało się zaobserwować wiele owadów, które przebudziły się na wiosnę. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Zajęcia w terenie okazały się ciekawą formą rozbudzania zainteresowań przyrodniczych.
- Etap Rejonowy Lubuskiego Konkursu Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym – 23 marca w SP w Kowalowie odbył się Etap Rejonowy Lubuskiego Konkursu Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Z naszej szkoły do tego etapu zakwalifikowała się Maja Walczak z klasy ósmej. Test składający się z 60 pytań był podobno dość trudny, jednak Maja mówi, że robiła wszystko, co w jej mocy, by znaleźć się w finałowej czterdziestce. Na wyniki musimy jeszcze troszkę poczekać.
- Wycieczka do Słubic – przedstawienie i straż pożarna – 23 marca klasy 4-6, w ramach zajęć edukacyjnych, wyjechały na wycieczkę do Słubic. Program obejmował m. in. wizytę w Komendzie Straży Pożarnej, gdzie zostaliśmy oprowadzeni i mogliśmy zapoznać się z tajnikami pracy niezwykle dzielnych ludzi, którzy niejednokrotnie narażając własne życie, przychodzą innym z pomocą. Kolejną atrakcją były przedstawienia teatralne w Collegium Polonicum. Klasy 4-6 obejrzały „Anię z Zielonego Wzgórza”, natomiast klasy 7-8 „Pana Tadeusza”.
- Wycieczka do Słubic Klasy 0-3 – przedstawienie i biblioteka - 24 marca 2023 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klas I – III wybrały się na wycieczkę do Słubic. Pierwszym punktem wyjazdu było przedstawienie teatralne w Collegium Polonicum pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali dzieci na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Spektakl był roztańczony i rozśpiewany, co bardzo spodobało się najmłodszej publiczności. Piękna dekoracja oraz muzyka sprawiły, że dzieci mogły przenieść się w głąb niesamowitego lasu i przeżyć niezapomniane chwile. Przedstawienie zawierało cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice. W bibliotece bardzo serdecznie przywitały nas Panie bibliotekarki i zaprosiły na ciekawe spotkanie z książką. Na początku panie opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Mieliśmy też krótką, ale ciekawą rozmowę na temat książek, oraz o tym dlaczego warto czytać. Panie bibliotekarki przeczytały nam książkę pt. „Nie lubię książek. Koniec kropka”. Ta niedługa, bogato ilustrowana książka, która pokazuje małym czytelnikom, jak wartościową i ciekawą rozrywką jest czytanie książek. Na przykładzie Michalinki i jej niesamowitej podróży autorzy przekonują dzieci, że każda książka to nowa, niesamowita przygoda, którą mamy na wyciągnięcie ręki, bez ruszania się z domu. Książka ta okazała się ciekawa propozycją dla dzieci, które nie odkryły jeszcze magii książek – kto wie, może dzięki Michalince przekonają się do czytania i polubią książki, tak jak ta bohaterka…”. W trakcie wizyty dzieci zapoznały się też z ciekawą formą zabawy - magicznym teatrzykiem Kamishibai. Ta technika czytania (opowiadania) wywodzi się z Japonii (kami – papier, shibai – sztuka). Wykorzystuje papierowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowiadanej historii. Przednia strona karty odwrócona w stronę publiczności to ilustracja. Jej tył zawiera tekst do czytania oraz ilustrację widzianą przez publiczność. Karty wkłada się z boku w okienko parawanu zamykanego i otwieranego z przodu. Przy pomocy takiego teatrzyku dzieci wysłuchały bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Na zakończenie każdy otrzymał rysunek do pokolorowania, zadaniem dzieci było dorysowanie elementów, które podpowiada im wyobraźnia, tak aby stworzyły ciekawą kompozycję. To było bardzo mile, a zarazem edukacyjne spotkanie, bardzo dziękujmy.
- Mistrzostwa Polski Szkół w Badmintonie – Ola Żak i Kaja Mierzejewska w dniach 23-25 marca reprezentowały szkołę, gminę i województwo lubuskie w Mistrzostwach Polski Szkół w Badmintonie w Białymstoku. Dziewczyny walczyły jak lwice o każdą lotkę. Niestety w najważniejszym, granym już na samym początku turnieju, meczu Kaja i Ola uległy rywalkom ze Smólnika (woj. kujawsko-pomorskie). Mecz grany bardzo równo, punkt za punkt nasze dziewczyny oddały przeciwnikowi, co sprawiło, że nie udało się wyjść z grupy, ponieważ kolejny mecz z rozstawionymi z "jedynką" dziewczynami z Kędzierzyna-Koźla przegrały gładko. Zajmujemy zatem miejsce w przedziale 9-12 w Polsce. Dziewczyny GRATULACJE i dziękujemy za walkę! PS. Przy okazji tak dalekiego wyjazdu dziewczęta wraz z Panią Elą zahaczyły o Warszawę oraz zobaczyły piękny Białystok.
- Wycieczka do Gorzowa – kino i basen – 27 marca klasy 7-8 wybrały się na wycieczkę do Gorzowa. W kinie Helios obejrzeliśmy film „Ant-Man i Osa: Kwantomania”, a następnie spędziliśmy dwie godziny na basenie. „Wisienką na torcie” był oczywiście tak uwielbiany przez dzieci „szoping”, czyli zakupy w galerii. Wyjazd uważamy za udany.
- RÓŻOWA SKRZYNECZKA – Na początku marca w naszej szkole, a dokładnie w łazience dziewcząt zawisła różowa skrzyneczka z produktami higienicznymi. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka” w szkole. Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Akcji towarzyszy hasło: „Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!”
- Palmy wielkanocne – W ostatnim tygodniu marca na rozmaitych zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych odbyło się wielkie przygotowywanie palm wielkanocnych. Szczególnie klasy młodsze z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy. W ruch poszły bazie, bukszpan, kolorowa bibuła i inne rozmaity dodatki. Palmy udały się wspaniale. Chętni mogli je zabrać na mszę i przystroić swój dom na zbliżające się święta. Trzeba podkreślić, że ćwiczenia czynią mistrza, bo coraz sprawniej wychodzi dzieciom wykonanie bibułkowych kwiatków oraz mocowanie ich na gałązkach. Brawo!
- Koncert – „Muzyczne opowieści – Robin Hood” – 31 marca – Muzyczne opowieści – Robin Hood. Spotkanie z muzyką w wykonaniu muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego nawiązywało do muzyki średniowiecza. Poznanie brzmienia dawnych instrumentów – okaryna i flet, oraz fagotu. Mieliśmy okazję przenieść w muzyczną podróż do tajemniczego Lasu Sherwood. Śpiew ptaków, zabawa przy ognisku w rytm tańców szkockich i rozmarzone ballady staroangielskie to świat Robin Hooda, który grając na swym czarodziejskim oboju opowie wiele niezwykłych historii.
- Rekolekcje Wielkopostne - 31 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje przygotowujące do pełnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Poprowadził je ksiądz proboszcz Czesław Grzelak. Uczniowie w sali gimnastycznej uważnie słuchali, co mówił ksiądz, a także z dużym zaangażowaniem śpiewali proponowane piosenki religijne. Następnie w golickim kościele uczestniczyli w Drodze Krzyżowej oraz Mszy Świętej. Dziękujemy księdzu Czesławowi za wprowadzenie nas w okres Wielkiego Tygodnia.
- Wiosenne wysiewy w przedszkolu - Dzieci z oddziału przedszkolnego bawiły się w ogrodników i postanowiły zasiać owies, który będzie ozdobą wielkanocnego stołu. Obowiązkowo po zasianiu ziarna, podlewały swoją małą uprawę, by urosła na Święta Wielkiej Nocy. Małe doniczki znalazły swoje miejsce na oknie, gdzie bacznie będą obserwowane i pielęgnowane przez naszych najstarszych przedszkolaków.