- marzec 2025
- luty 2025
- styczeń 2025
- grudzień 2024
- listopad 2024
- październik 2024
- wrzesień 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- marzec 2024
- luty 2024
- styczeń 2024
- grudzień 2023
- listopad 2023
- październik 2023
- wrzesień 2023
- czerwiec 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- marzec 2023
- luty 2023
- styczeń 2023
- grudzień 2022
- listopad 2002
- październik 2022
- wrzesień 2022
- czerwiec 2022
- maj 2022
- kwiecień 2022
- marzec 2022
- luty 2022
- styczeń 2022
- grudzień 2021
- listopad 2021
- październik 2021
- wrzesień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- marzec 2021
- luty 2021
- styczeń 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- październik 2020
- wrzesień 2020
- czerwiec 2020
- maj 2020
- kwiecień 2020
- marzec 2020
- luty 2020
- styczeń 2020
- grudzień 2019
- listopad 2019
- październik 2019
- wrzesień 2019
grudzień 2024
IMPREZY I WYDARZENIA,
które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach
w miesiącu grudniu 2024 r.
- Japońskie szachy „Złapmy Lwa!” - 2 grudnia - Gra „Złapmy Lwa!” to zabawa o nieograniczonych możliwościach dydaktycznych. Testowali grę uczniowie klasy VI wraz z pedagogiem szkolnym – Moniką Wilk-Kang . Japońskie szachy są strategią opartą na tradycyjnych rozgrywkach. Dzieci uczą się logicznego myślenia oraz planowania ruchów. Gra jest polecana do rozgrywek dwuosobowych, ale można również podzielić się na większe drużyny. Dzięki współpracy dzieci uczą się zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej. „Złapmy lwa!” to polskie wydanie Dōbutsu Shōgi, czyli po japońsku „Shōgi ze zwierzątkami”. Jest to uproszczona wersja Shōgi – japońskiej gry strategicznej przypominającej szachy. W porównaniu do pełnej wersji ma mniejszą planszę i mniej figur, ale zachowuje charakter oryginału. Gra jest prosta do wytłumaczenia i wydaje się bardzo prosta, jednak nawet dorośli będą chwilę nad nią myśleć, bo gra ma wszystkie cechy rozgrywki szachowej. Gra jest ciekawym wyzwaniem i warto ją polecić jako wstęp do szachów japońskich.
- Koncert - 5 grudnia w naszej szkole odbył się kolejny koncert Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz” pt. „Galop bandytów” i polka „Bez trosk” – z wizytą na wiedeńskim dworze. W czasie występu przenieśliśmy się do magicznego świata wiedeńskich sal balowych, wypełnionych dźwiękami walca, którego królem był Johann Strauss. Jego kompozycje urzekły słuchaczy pięknem melodii i lekkością rytmu, przenosząc nas w czasy elegancji i wytworności. To była niezapomniana lekcja muzyki, która wzbogaciła naszą wiedzę o kulturze i pozwoliła poczuć ducha wiedeńskiej tradycji. Dziękujemy artystom za piękny występ.
- Próbny egzamin ósmoklasisty - Ósmoklasiści w dniach 3-4-5 grudnia pisali pierwszą poważną próbę egzaminu kończącego szkołę podstawową z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Przyszli do szkoły elegancko ubrani pokazując, że sprawa nie jest im obojętna. Rezultaty pokażą kierunek w którym podążają i co po drodze trzeba jeszcze naprawić. Oby w maju było tylko lepiej.
- Wycieczka przedszkolaków i pierwszaków do Nowin - 5 grudnia - Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. W tym roku przedszkolaki, wybrały się na wycieczkę do Nowin Wielkich. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się warsztaty świąteczne oraz na spotkanie z zacnym gościem. Na zajęciach dzieci wykazały się inwencją twórczą dekorując świąteczne kartki i figurki gipsowe. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Przedszkolaki bardzo przeżywały to spotkanie. W ramach podziękowań zaśpiewały przygotowaną piosenkę oraz wierszyk. Każde dziecko otrzymało wspaniały prezent. Zdjęcia z tego wydarzenia będą wspaniałą pamiątką.
- Wycieczka klasy 3 do Słubic - 5 grudnia - W tym dniu trzecioklasiści pojechali na Mikołajkową wycieczkę do Słubic. Pomysłodawcą wydarzenia byli rodzice uczniów. Uczniowie obejrzeli film pt. „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja”. Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu oraz integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej. Przepiękna bajka, którą warto obejrzeć w rodzinnym gronie wprowadziła wszystkich w świąteczno – zimowy nastrój.
- Wycieczka klasy ósmej Szczecina - W dniu 06.12.2024r. klasa 8 wybrała się na wycieczkę klasową do Szczecina. Wraz z wychowawcą przedostali się do miasta pociągiem. Na samym początku udali się na basen do „Fabryki Wody”. Przez dwie godziny korzystali z wodnych atrakcji, a po osuszeniu się jeden z chłopców zorientował się, że jego kurtka gdzieś zaginęła. Wraz z Panią Oksaną rozpoczęli jej poszukiwania, lecz niestety zakończyły się one niepowodzeniem. Zrezygnowani wrócili do reszty klasy, a następnie wspólnie przeszli do drugiej części budynku- „Edukatorium”, gdzie poznali ciekawostki chemiczne, biologiczne, fizyczne oraz geograficzne. W międzyczasie zostali zaprowadzeni na darmową animację organizowaną z okazji Mikołajek przez pracowników obiektu. Wraz z innymi dziećmi, Panią Mikołajową i Grinchem tańczyli do piosenek świątecznych, a po kilkunastu minutach wrócili do oglądania wystaw z ciekawostkami naukowymi. O godzinie 15:00 udali się autobusem do galerii, aby zjeść obiad i zrobić małe zakupy świąteczne dla bliskich. Po niecałych dwóch godzinach wszyscy zebrali się przed budynkiem i ruszyli w stronę jarmarku, przy okazji zwiedzając okolicę. O godzinie 19:30 zmęczeni udali się w stronę autobusu, który dowiózł ich na dworzec kolejowy. Przez kilkanaście minut oczekiwali na peronie na swój pociąg, który nadjechał przed godziną 20:30. Zmarznięci uczniowie usiedli w wagonach i wyruszyli w stronę Kostrzyna n/O, gdzie odebrali ich rodzice, z którymi następnie udali się do domów.
- Mikołajkowe pierniczki trzeciaków - Coraz bliżej święta… czas więc na pieczenie świątecznych pierników. Piątek był dniem, kiedy w naszej szkole unosił się zapach przypraw korzennych. 6 grudnia uczniowie klasy 3 upiekli pyszne świąteczne pierniczki. Dzieci uczestniczyły w wyrabianiu ciasta i wykrawaniu wybranych kształtów pierników. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste ręce oraz fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w kuchni. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła. Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu warsztatów (zakup produktów). Takie działania sprawiły dzieciom wiele miłych i niezapomnianych przeżyć.
- Mikołajki - 6 grudnia tradycyjnie w szkole odbyły się mikołajki. Niektóre klasy otrzymały prezenty od Mikołaja, inne obdarowywały się upominkami nawzajem. Przedszkolaki i klasa 1 pojechali na spotkanie z Mikołajem do Nowin Wielkich. Klasa 2 była na wycieczce mikołajkowej w kinie w Słubicach, a klasa 8 wybrała się na wycieczkę do Szczecina, natomiast szósta klasa otrzymała voucher na wycieczkę do Kostrzyna do Centrum Rozrywki Rodzinnej Akcja. To był wspaniały dzień pełen radości i miłych wrażeń. Mikołaj nagrodził wszystkich uczniów, bo docenił starania i liczy na poprawę zachowania i pracę nad dobrymi relacjami wśród dzieci.
- Festiwal Aniołów w Górzycy - Kilkoro uczniów i przedszkolaków reprezentowało naszą szkołę w „Baśniowym zrywie Aniołów”. Do 4 grudnia należało wykonać pracę plastyczną pt. ,,BAŚNIOWA ILUSTRACJA DO KSIĄŻKI” - techniką dowolną. Na podsumowaniu wyróżnione zostały prace dwóch uczniów Kacpra Kaczmarka z klasy piątej i Klaudii Syktus z klasy trzeciej oraz Bianki Grabowskiej z przedszkola. Nagradzanie zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych nastąpiło podczas drugiej odsłony Festiwalu dn. 9 grudnia 2024r. o godz. 17:00 w Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich w Górzycy. Serdecznie gratulujemy.
- Spotkanie profilaktyczne – CYBERPUŁAPKA CZYLI WIĘZIENIE BEZ KRAT - Uczniowie klas 5, 6 i 8 wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych z panem Sławkiem Pyrko, terapeutą uzależnień, muzykiem, autorem piosenek. Pan Sławek opowiadał o uzależnieniach w swoim życiu, tym samym przestrzegając młodzież, że jest to schodzenie stromą ścieżką w dół, z której bardzo ciężko zawrócić.
- Pierniczki od Pani Burmistrz - W poniedziałkowy ranek 9 grudnia na przedszkolaki z punktu i oddziału przedszkolnego czekała miła słodka niespodzianka. Pachnące pierniczki podarowane przez Panią burmistrz Słubic. Dzieci mogły szybciej poczuć magię świąt. Przedszkolaki wraz gronem pedagogicznym dziękują za pamięć.
- Taneczne przerwy – układ mikołajkowy - W ramach przerwy dla aktywnych przez kilka dni wszyscy uczniowie wraz z przedszkolakami przygotowywali mikołajkowy układ taneczny. Cel był jeden: wspólna zabawa połączona z aktywnością ruchową. Nasi uczniowie zadbali o świąteczny ubiór i pięknie zaprezentowali układ taneczny. Wspólnie poczuliśmy magię świąt, a nasze wykonanie dedykujemy wszystkim ludziom życząc: MERRY CHRISTMAS EVERYONE!
- Orzeł matematyczny - W dniu 12.12.2024 r. w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny „Orzeł matematyczny”, przeznaczony dla uczniów klas II - VIII. Brało w nim udział 24 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Koordynowany przez nas konkurs miał na celu urozmaicenie programu zajęć, stanowił cenne rozszerzenie programu nauczania, jednocześnie popularyzując naukę przez zabawę. Z opinii uczniów wynika, że konkurs był dla nich ciekawy i dość przyjemny. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!!! Trzymamy kciuki za wysokie wyniki!!!
- Odkrywamy tajniki magnetyzmu na kółku przyrodniczym w klasie 2 - Na kółku przyrodniczym klasa 2 dwukrotnie brała udział w zajęciach z magnetyzmu. Wykorzystaliśmy zestawy, które są w wyposażeniu pracowni przyrodniczej. Uczniowie byli bardzo aktywni i zainteresowani. Przez doświadczenie odkrywali tajniki zjawisk magnetycznych. Ciekawość poznawcza była rozgrzana do czerwoności. Nie trzeba było w niczym pomagać. Dzieci znakomicie, bez instrukcji wiedziały jak można wykorzystać elementy zestawów, co więcej wszyscy znajdowali dla nich nowe, niekonwencjonalne zastosowanie.
- Dziupla - Na ostatnich zajęciach przyrodniczych w starym roku rozmawialiśmy o dzięciołach. Dzieci poznały różne gatunki tych ptaków, które są najbardziej popularne w Polsce. Następnie dowiedziały się, że dzięcioł nie jest lekarzem drzew, a tzw. Bobem budowniczym” w lesie. Opuszcza on bowiem swoje dziuple dla innych zwierząt m. in wiewiórki, sowy itp. Dzięcioł to bardzo pożyteczny i piękny ptak.
- Podarunki - 19 grudnia - Podczas zajęć rozwijających „Dziecięca kraina pomysłów” uczniowie wykonywali piękne upominki: bombki i kartki świąteczne. Wraz z wychowawcami klasa 1 i 2 , wyśpiewując kolędy, obdarowała wykonanymi prezentami napotkanych mieszkańców naszej miejscowości, życząc im Wesołych Świąt!
- Ciekawe zajęcia – KOŁO KRAWIECKIE - Od października 2023 roku w naszej szkole jest prowadzone Koło Krawieckie „ Kreatywne szycie”. Uczniowie z klas II - V maja okazje zdobyć nowe kreatywne umiejętności szycia na maszynie krawieckiej, poznać tajniki kroju i nauczyć się tworzyć szablony wykonywanej rzeczy. W czasie zajęć zapoznali się z ogólną budową maszyny i jej przeznaczeniem oraz zasadami bezpieczeństwa. Poznanie funkcji maszyny do szycia przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar. Zajęcia dają możliwość kształtowania umiejętności z zakresu szycia i drobnych napraw krawieckich. Każdy uczeń miał możliwość pracy na maszynie krawieckiej i uszyć lalkę ze skarpetki, poduszkę dla lalki, rękawicę kuchenną, serduszko na igły i szpilki, bałwanka ze skarpety oraz skarpetę Mikołaja.
- Świąteczna akcja charytatywna - W dniu 20 grudnia wolontariusze naszej szkoły z opiekunami Panią Iza i Panią Marzeną odwiedzili wychowanków Regionalnej Placówki Opiekuńczo- terapeutyczną w Dębnie. Przekazali prezenty, które zebraliśmy podczas akcji charytatywnej trwającej do 13 grudnia. Po dostarczeniu prezentów Pani Dyrektor placówki oprowadziła wolontariuszy i opiekunów po strefach mieszkalnych i salach terapeutycznych. W strefach mieszkalnych były pokoje w których najczęściej mieszkało dwóch wychowanków. Sale terapeutyczne były bardzo dobrze wyposażone i nowoczesne. Dziękujemy pani dyrektor za miłe przyjęcie i za bardzo ciekawe oprowadzenie po placówce.
- Wigilia przy Najdłuższym Stole i wspólne kolędowanie - 18 grudnia - Przygotowane przez klasę II Jasełka i „Wigilia przy najdłuższym stole” wprowadziły wszystkich obecnych w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Piękna aranżacja pozwoliła nam na wspólne kolędowanie w świątecznej atmosferze. Nowością był fakt, że wszystkie kolędy i piosenki świąteczne śpiewali wspólnie wszyscy uczestnicy uroczystości łącznie z zaproszonymi gośćmi, a zaszczyciły nas swoją obecnością panie sołtyski Drzecina i Golic – Ilona Nowaczewska i Małgorzata Sibilska. Zwieńczeniem uroczystości był przygotowany przez nasz zespół szkolny „Roztańczone Stópki” pokaz taneczny do piosenki „Last Christmas”. Po jasełkach cała społeczność szkolna spotkała się na górnym korytarzu szkolnym i przy dźwiękach kolęd posilała się pierogami i innymi świątecznym smakołykami. Wszyscy poczuli już MAGIĘ ŚWIĄT.
- Cotygodniowe zagadki i zadania dla klas młodszych - podsumowanie akcji jesiennej - W listopadzie i grudniu klasy młodsze miały możliwość rozwiązywania cotygodniowych zagadek przygotowywanych specjalnie dla nich z różnych dziedzin nauki. Wiele osób zaangażowało się w tę zabawę. Najaktywniejsi otrzymali naklejkę Wyróżnienie „Sprytnie rozwiązuję zagadki” oraz drobne nagrody niespodzianki. Zachęcamy pozostałych do aktywności w rozwiązywaniu zagadek zimowych już od 2 stycznia.
- Podsumowanie konkursów na przedświątecznym apelu - 20 grudnia - Konkursy matematyczne, szkolny konkurs BRD, konkursy przedmiotowe na etapie szkolnym, wyjazdy na zawody sportowe oraz Festiwal Aniołów zostały podsumowane na ostatnim w roku kalendarzowym apelu. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.
- Piernikowe ciasteczka w przedszkolu - Ozdabianie ciastek to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia dlatego w naszym przedszkolu kultywujemy ją również. Dzieci otrzymały kilka upieczonych wcześniej pierniczków w różnych kształtach. Były to serduszka, gwiazdki, choinki. Dzieci miały możliwość ozdabiać pierniczki polewami, układać cukrowe ozdoby oraz kolorowe posypki. Przedszkolaki ozdabiały pierniki z dużą dokładnością. Te piękne pierniczki jednak długo nie leżały na talerzach, ponieważ w mgnieniu oka wylądowały w brzuchach naszych małych łakomczuchów.