• IMPREZY I WYDARZENIA,

          które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach

          w miesiącu lutym 2021 r.

          1. Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie” – Uczniowie klasy 4 na lekcjach przyrody na przełomie stycznia i lutego realizowali Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Podczas zajęć uczyliśmy się dlaczego palenie papierosów jest niezdrowe. Jakie szkody przynosi dla osoby palącej i członków jej rodziny. Ćwiczyliśmy asertywne zachowania, by nie dać się namówić do nałogu. Wymyśliliśmy sposób, by dotrzeć do naszych bliskich, którzy palą papierosy i spróbować ich przekonać do rzucenia nałogu. W tym celu każdy napisał list do „palacza”. w którym przedstawiliśmy argumenty przemawiające za rzuceniem palenia i  wykazaliśmy troskę o jego zdrowie. Wskazywaliśmy też  wspaniałe sposoby spędzania czasu wolnego bez papierosa. Każdy również namalował plakat, w którym oprócz starannych ilustracji zamieściliśmy hasła zniechęcające do palenia papierosów. Podczas realizacji programu  wciągnęliśmy rodziców do działania, a wiele listów skierowane było także do dalszych członków rodziny. Plakaty (po powrocie) umieścimy na szkolnym korytarzu, aby zapoznała się z nimi cała społeczność szkolna. Mamy nadzieję, ze chociaż jedną osobę zniechęcimy do palenia, a jeżeli tak, to było warto!
          2. Akademia Bezpiecznego Puchatka – 18 stycznia – 13  lutego – Klasa 1 po powrocie z ferii zimowych realizowała program Akademia Bezpiecznego Puchatka. W ramach programu uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których, przypominaliśmy  wprowadzane we wrześniu zasady bezpiecznego zachowania w szkole oraz w drodze do i ze szkoły.  Poznawaliśmy najbardziej potrzebne pieszym i rowerzystom znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. Skupiliśmy  swoja uwagę na  bezpieczne zachowania w domu podczas zabaw oraz w czasie nieobecności rodziców. Poznawaliśmy też podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyliśmy jak wzywać pomoc w razie wypadku. Sporo czasu poświęciliśmy na bezpieczeństwo dzieci podczas korzystania z Internetu oraz higienę pracy na komputerze. Na zakończenie każdy uczeń wypełnił online test z wiedzy o bezpieczeństwie. Program zrealizowany, ale zasady nadal będziemy doskonalić i utrwalać.
          3. Dzień Bezpiecznego Internetu - W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, który co roku obchodzimy 9 lutego, we wszystkich klasach odbyły się - on-line w ramach lekcji informatyki - pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie rozmawiali z nauczycielami o tym, jak ważne jest nieujawnianie informacji o sobie oraz jak radzić sobie z byciem nękanym, wyzywanym i ośmieszanym przez internet.
          4. Międzynarodowy Dzień Pizzy - 9 lutego w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzieci uwielbiają ten przysmak, dlatego nie mogliśmy pominąć takiego święta pochodzącego z Włoch. W tym dniu dzieci poznały trochę historii : skąd pochodzi, jakie są jej rodzaje, jakich produktów trzeba użyć, żeby upiec pyszną pizzę. Wykonały też graficzne prace zadaniowe. Największą radość sprawiło dzieciom przygotowanie własnej pizzy. Oczekiwanie czy wyrośnie ciasto, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do pieca. Następnie dzieci, z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Zapach pizzy unosił się po całej szkole i nie sposób było się jej oprzeć.
          5. Zebranie półroczne – 10 lutego – Podczas półrocznego zebrania on-line każdy z rodziców mógł spotkać się z wychowawcą klasy swojego dziecka. Otrzymał wówczas informację dotyczącą wyników w nauce oraz zachowaniu swojej latorośli, a także mógł porozmawiać o nurtujących problemach.
          6. Walentynki – Klasa 1 z okazji 14 lutego przygotowywała walentynkowe łódeczki. Każdy starał się mocno, bo to był prezent dla wylosowanej osoby z klasy. Tego dnia utrwalaliśmy nasze klasowe zasady zachowania. Wręczaliśmy walentynki i mówiliśmy sobie mile słowa. Wojtek i Julia przynieśli tez słodkie niespodzianki. Było bardzo miło. W przedszkolu obchodzono ten dzień 15 lutego. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. W tym dniu dzieci wspólnie bawiły się przy zabawach muzycznych oraz wykonywały zadania walentynkowe. Na koniec dla swoich ulubionych wychowanków Pani wręczyła słodkie, serduszka z uśmiechniętymi buźkami.
          7. Dzień Kota – 17 lutego przedszkolaki obchodziły Dzień Kota. W tym dniu dzieci poznały historię obchodzenia tego dnia, przypomniały sobie jak ważne jest, aby dbać o zwierzęta. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne rasy kotów, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami ich pielęgnacji. Wykonały maski kotów i przy wspólnych zabawach świetnie się bawiły. Na koniec skosztowały ulubionego przysmaku kotków „mleczka” w miseczce z płatkami.
          8. Lekcja biblioteczna – W piątek 19 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego w związku z omawianą tematyką odwiedziły bibliotekę szkolną. Spotkanie miało na celu zapoznanie ich z biblioteką.  Dzieci uważnie wysłuchały pogadanki na temat zadań biblioteki, zasad korzystania z księgozbioru i warunków, jakie należy spełnić, aby zostać czytelnikiem. Wspólnie omówione zostały zasady poszanowania bibliotecznych zbiorów. Dowiedziały się również, że z biblioteki książki do domu można  wziąć za darmo, i że trzeba je później oddać. To różni między innymi bibliotekę od księgarni.  Pani bibliotekarka zaprezentowała ciekawe wydawnictwa dla najmłodszych zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz pokazała dzieciom najstarsze książki znajdujące się w bibliotece. Wszyscy na pamiątkę otrzymali zakładki do książek. Pani założyła dzieciom karty, dzięki którym mogły wypożyczyć książki do domu. Dzieci obiecały, że na pewno jeszcze raz odwiedzą bibliotekę.
          9. Kółko pozalekcyjne „W bibliotece nie jest nudno” - styczeń – luty – W ramach zajęć kółka czytelniczego „W bibliotece nie jest nudno” odbył się cykl zajęć biblioterapeutycznych poruszających problem braku akceptacji, przemocy wśród dzieci, poznanie szkodliwości wynikającej z bicia innych i nabywanie umiejętności reagowania na przemoc, ukazanie problemu nietolerancji wobec kolegów (naśmiewanie się, przezywanie, poniżanie), budowanie adekwatnego obrazu samego siebie. Dzieci wysłuchały takich opowiadań jak: „Bijacz” M. Musierowicz oraz opowiadań ze zbioru - „Bajkoterapia” Marii Molickiej („Bajka o pajączku”, „Mały kotek samotnie wracał ze szkoły”, „Mała mróweczka”). Po wysłuchaniu utworu o pajączku każde dziecko wykonało pająka z papieru, następnie wspólnie upletliśmy sieć pajęczą z papierowych rurek z gazet. Dla wszystkie pająków znalazło się miejsce na naszej pajęczynie, żaden nie został sam. Dzieci bardzo potrzebują pozytywnych wzorów, wzmacniania dobrych zachowań tak by być w przyszłości odpowiedzialnym wobec przyjaciół, akceptować siebie i doceniać osiągnięcia własne i innych.
          10. Dokarmiamy ptaki w zimie – Zima jest dla ptaków ciężkim okresem, ze względu na niskie temperatury i trudne warunki pogodowe, jakie zaistniały tej zimy w naszym kraju. Mróz i śnieg utrudniały zdobycie pokarmu naszym skrzydlatym przyjaciołom. W związku z tym uczniowie klas I i II naszej szkoły rozpoczęli akcję „Ptasia stołówka”. Na pobliskich drzewach, na terenie szkoły, zostały rozwieszone  karmniki i karmidełka dla ptaków. W naszych karmnikach mogliśmy obserwować różnorodność gatunków ptaków, były to nie tylko wróble i sikorki ale również rudziki i kosy. Uczniowie dbali o to, aby karmniki były zawsze pełne, również przyczepiali kawałki słoninek dla sikorek. Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować. Nie udałoby się tego zrobić gdyby nie wsparcie i pomoc rodziców. Dziękujemy.
    brak danych