• IMPREZY I WYDARZENIA,

          które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach

          w miesiącu maju 2022 r.

          1. Wycieczka przedszkolaków do OSP Golice - 5 maja - Wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się do miejscowej Straży Pożarnej. W trakcie spotkania mogły z bliska obejrzeć samochód oraz sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dzieci dowiedziały się o trudnej i odpowiedzialnej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie w pożaru, ale bierze udział w akcjach ratowniczych. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

          2. Warsztaty edukacyjne promujące zdrowe odżywianie - Klasy 1-5 uczestniczyły 10 maja w warsztatach o zdrowym odżywianiu. Zajęcia były prowadzone dla każdej klasy oddzielnie. Prowadziły je dwie edukatorki z Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Uczestnicy poznawali i utrwalali zasady zdrowego odżywiania, tworzyli piramidę zdrowego stylu życia, dzielili produkty ze względu na zawartość wskazanych składników pokarmowych, nauczyli się odróżniać dobre węglowodany od złych cukrów. Poznali zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze. Wykonywali eksperyment badający zawartość cukru w popularnych napojach oraz uczyli się odczytywać etykiety  często kupowanych produktów spożywczych. Każdy też samodzielnie wykonał dla siebie zdrową kanapkę. To były bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.

          3. Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM - 12 maja 2022 roku odbyła się kolejna edycja powszechnego i dobrowolnego Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów. W naszej szkole wszyscy uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w badaniach. Podstawowym celem OBUT jest dostarczenie szkołom informacji wzbogacających wiedzę na temat poziomu wiadomości i umiejętności poszczególnych uczniów oraz całych zespołów klasowych kończących I etap edukacji. Wyniki badania nie mogą przesądzać o  ostatecznej ocenie ani ucznia, ani nauczyciela. Należy brać pod uwagę cały okres trzyletniej pracy oraz specyfikę grupy dzieci, z którymi dany nauczyciel pracuje, w tym również ich środowisko, sytuację rodzinną itp. Udział w badaniu powinien być traktowany jako szansa na wzbogacenie wiedzy o uczniach, na do strzeżenie ich potencjału oraz na skorzystanie z sugestii, w jaki sposób wykorzystać go dla rzeczywistego rozwijania umiejętności dzieci.

          4. Wycieczka rowerowa klasy piątej - 12 maja klasa piąta, podobnie jak inne klasy starsze, wybrała się na wycieczkę rowerami nad Odrę. Pierwsza część trasy to była istna katorga dla wszystkich. Silny wiatr momentami uniemożliwiał jazdę. Było naprawdę ciężko, ale wszystkich pocieszała myśl, że z powrotem będzie z wiatrem. I rzeczywiście tak było. Pokonanie trasy do miejsca docelowego pod wiatr zajęło dwie godziny, natomiast powrót to tylko niewiele ponad godzina. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili jeszcze do szkoły na lekcje – niestety. Większość chce podjąć wyzwanie i wybrać się – jak klasy 7-8 – do Słubic.

          5. Teatrzyk cieni - 12 maja - Bajki wszyscy znamy i uwielbiamy. Lubimy ich słuchać i oglądać. W ramach realizacji projektu „Akademia Małego Artysty" odbyło się w naszym przedszkolu niecodzienne spotkanie z bajką – bajką opowiadaną cieniem. Podczas spotkania obejrzeliśmy bajkę: Czerwony Kapturek. Tajemniczość teatru cieni niezmiernie ciekawiła młodych widzów, toteż największym zainteresowaniem cieszyły się wspólne występy i improwizacje. Wspólna zabawa dała wszystkim mnóstwo radości.

          6. Warsztaty plastyczne w Galerii OKNO - Nic tak nie rozwija jak własna inwencja twórcza. Doskonałą okazją ku temu okazały się warsztaty plastyczne w Galerii Okno. Uczestniczyli w nich 13 maja uczniowie klas 6 i 7, tworząc oryginalne i jakże niepowtarzalne obrazy na kubkach. Każdy z kubeczków jest jedyny na świecie i chyba właśnie ta myśl dodała naszym młodym artystom malarskich skrzydeł. Wszyscy z zapałem chwycili za pędzle i co najważniejsze – ani razu nie padły słowa: „Ja nie potrafię”.

          7. Kubusiowi Przyjaciele Natury - 17 maja małe i duże przedszkolaki zrealizowały tematykę ekologiczną z programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Najmłodsze dzieci omówiły tematykę segregacji śmieci. Nauczyły się rozpoznać różne rodzaje odpadów oraz ćwiczyły ich prawidłową segregację. Natomiast starsza grupa zajęła się tematem zanieczyszczonego powietrza. Zapoznały się z terminem „ Smog” oraz poznały główne przyczyny i okoliczności powstawania smogu, jak wpływa na nasze zdrowie oraz w jaki sposób możemy temu zapobiec.

          8. Zebranie na wesoło z rodzicami i dziećmi w klasie 2 - Klasa 2 17 maja zorganizowała wspólne spotkanie z rodzicami i dziećmi. Uczniowie przygotowali i wystawili przedstawienie teatralne pt. "W książkowej krainie", które było podsumowaniem realizowanego na lekcjach bloku tematycznego. Przygotowali również występ i prezenty dla rodziców z okazji zbliżających się Dni Mamy i Taty. Najważniejszym, według dzieci, punktem spotkania były rozgrywki w zbijaka z rodzicami. Wszyscy świetnie się zaangażowali do wspólnej zabawy. Wielu uczniów przybyło nie z jednym, a z  obojgiem rodziców, a nawet całymi rodzinkami. Po meczu rodzice zaprosili na smakowity poczęstunek. Królowały domowe wypieki, owoce i woda. To było wspaniałe spotkanie. Uczniowie zaproponowali, aby zawsze takie organizować. Wychowawczyni była dumna ze swoich uczniów  i bardzo mile zaskoczona wspaniałą zabawą dorosłych. Drugoklasiści maja  medalowych rodziców. Brawo!

          9. Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych - 17 maja - Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych był przeprowadzony wśród uczniów, którzy uczęszczali na Koło Języka Angielskiego (sfinansowanego przez Urząd Gminy Słubice) oraz uczniów  klas 5-8 Szkoły Podstawowej  i miał na celu sprawdzenie posiadanych przez uczniów wiadomości o krajach anglojęzycznych.  Podczas konkursu  uczniowie rozwiązywali test. Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych został rozstrzygnięty, a wyniki były następujące: I miejsce – Oskar Gołaszewski i Aleksandra Żak; II miejsce  - Zuzanna Wąsowicz i Sara Borula, III miejsce – Weronika Cyganek i Paulina Zbrożek. Gratulacje!

          10. Otwarte Mistrzostwa Słubic w lekkiej atletyce - W Otwartych Mistrzostwach Słubic w lekkiej atletyce 19 maja wzięła udział grupa 23 uczniów. Wystartowali w trzech kategoriach wiekowych: rocznik 2011 i młodsi, roczniki 2009-2010 i 2008-2007. Najmłodszym niestety nie udało się zdobyć żadnego medalu, natomiast starszakom i owszem. Najjaśniej błyszczała Maja Walczak, która wygrała aż cztery konkurencje: skok w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem i rzut dyskiem. Dwa medale zdobył Mateusz Mazurek, który wygrał rzut oszczepem i był trzeci w pchnięciu kulą. Po jednym medalu zdobyli: Maja Mazurek – złoto w pchnięciu kulą, Sara Borula i Bartosz Grześkowiak – brąz w skoku w dal, Alan Fronczek – brąz w rzucie oczepem i Mikołaj Stań – brąz w rzucie dyskiem. Na zawodach można było również spotkać – co bardzo cieszy – sporo absolwentów SP Golice. Gratulacje dla wszystkich!

          11. Koncert – Region Kozła – Kotkowiacy - 20 maja odbył się przedostatni, w tym roku szkolnym, koncert z cyklu "W krainie pani muzyki". Tym razem przybyli do nas muzycy grający muzykę ludową z regionu, z Wielkopolski- Kapela Koźlarska Kotkowiacy. Są to znawcy i miłośnicy folkloru, którzy zamiłowanie do muzykowania odziedziczyli po swoich przodkach. Żyją i grają w Regionie Kozła, który obejmuje Siedlec, Zbąszynek, Dąbrówkę Wielkopolską. Muzycy koncertują w całym kraju i za granicą. Występują w tradycyjnych strojach ludowych. Grają na koźle, skrzypcach i klarnecie. Pan Skrzypczak sam składa kozły dla siebie i innych muzyków. Kotkowiacy grają ze słuchu to, czego nauczyli się od swoich przodków i muzykę przekazują młodym. W kapeli grają starsi i młodzi. W czasie spotkania usłyszeliśmy muzykę ślubną i weselną, graną na koźle białym, a potem na czarnym. Dzieci pierwszy raz spotkały się z folklorem wielkopolskim "na żywo", ale koncert spodobał im się. Spontanicznie reagowały na skoczną, taneczną muzykę i z zainteresowaniem słuchały wiadomości o instrumentach i kapeli.

          12. Ósmoklasiści napisali egzaminy - W tym roku egzaminy ósmoklasisty odbyły się w dniach 24-26 maja.  Egzamin składał się z trzech części: języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Uczniowie dzielnie przebrnęli przez kolejne testy, pokonali stres i przelali na arkusze zdobytą wiedzę. Z każdej próby wychodzili z przekonaniem, że z pewnością będzie lepiej niż na próbnych. Trzymamy zatem mocno kciuki, czekając na wyniki, które niestety dopiero pierwszego lipca.

          13. 10 wartości na 10 miesięcy – „Nasza planeta – nasze zdrowie” - W ramach akcji 10 wartości na 10 miesięcy w maju do realizacji wybraliśmy wartość „Nasza planeta-nasze zdrowie” Na gazetce informacyjnej pojawiły się  zadania  i zalecenia do realizacji oraz ciekawostki ekologiczno-zdrowotne. Uczniowie młodsi brali udział w konkursie plastycznym pt. „Dbam o zdrowie” a starsi w konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej na dwóch poziomach: dla klas 5-6 i 7-8.  W zaleceniach otrzymaliśmy propozycję wybierania do picia wody i zakaz przynoszenia do szkoły słodkich napojów. Wielu uczniów skorzystało z naszej propozycji. Mamy nadzieję, że wszystkim wejdzie to w nawyk i  w szkole królować będzie tylko WODA.  Uczniowie klas 1-5 uczestniczyli też w interesujących warsztatach na temat zdrowego odżywiania. Zwycięzcami w konkursach okazali się Joasia, Laura i Igor z klas 1-3 oraz Piotr, Weronika i Hania z klasy 5,,  Paulina z klasy 6 i obie Maje z najstarszych klas. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody niespodzianki. Gratulujemy.

          14. Warsztaty i turniej „palanta” w SP 3 Słubice - 27 maja reprezentacja naszej szkoły, składająca się z uczniów klasy szóstej i siódmej, wzięła udział w warsztatach, a następnie turnieju palanta. Zorganizowane one zostały w SP 3 w Słubicach pod egidą Stowarzyszenia Palantowego KAMPA. Na początku pan Mirek Dębiec bardzo dokładnie opowiedział  o  zasadach, według których gra się w krajowych turniejach. Wszyscy bardzo uważnie słuchali, bo po zapoznaniu się rozpoczął się turniej, w którym wzięło udział 7 zespołów. Pierwszy mecz z ekipą z Kunowic  wygraliśmy 1:0, co to były za emocje! Następna runda to spotkanie z uczniami Niepublicznej Szkoły Muzycznej – również zwycięskie. Wszyscy padli sobie w objęcia – byliśmy już w półfinale! Walka o wejście do finału była bardzo emocjonująca i  niestety przegrana, pozostał więc mecz o trzecie miejsce. Tutaj była bardzo twarda rywalizacja, prowadziliśmy 6:0 i daliśmy się dogonić na 6:5. Jednak to przeciwnicy z SP 3 popełnili o jeden błąd zbyt dużo i nasza ekipa mogła się cieszyć ze zdobycia pucharu za trzecie miejsce. Jednak najbardziej nasi uczestnicy cieszyli się ze zdobycia profesjonalnego kija palantowego. Dziękujemy za wsparcie pani Magdzie Stankowskiej – naszej dawnej nauczycielce, która była naszą opiekunką z ramienia KAMPY.

          15. Wycieczka klas młodszych do Ochli i Zielonej Góry - W ramach programu Poznaj Polskę 30 maja 2022r. uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Skansenu w Ochli i Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie skansenu. Podziwialiśmy dawne życie wsi polskiej. Tego dnia były w Ochli organizowane pokazy „Ginące zawody”. Nasi uczniowie brali udział w dwóch warsztatach. Najpierw uczestniczyliśmy w zajęciach „Malowanie na szkle”. Każdy samodzielnie wykonał pracę, a oprawiony w ramkę obrazek na pamiątkę mógł zabrać ze sobą w prezencie. W dalszej części, podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w warsztatach „Masło” lub „Motanki”. Przy maśle było bardzo wesoło i smakowicie. Sprawnie i szybko wspólnie zrobiliśmy masełko w specjalnej masielnicy.  Było wyjątkowe, pachnące i świeżutkie. Niektórzy zjedli z nim nawet 4 kromki chleba. Chętni mogli spróbować tez prawdziwej maślanki. Przy „motankach” trzeba było się więcej napracować, ale nagrodą była własnoręcznie wykonana laleczka z gałganków. Drugim punktem naszej wycieczki była wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze. Najpierw z pomocą przewodnika poznawaliśmy rzadkie i niezwykłe ciekawostki z życia roślin, a  potem obserwowaliśmy zwierzęta w Mini zoo. Nawet struś pokazał nam swój ogon w pełnej krasie. Na zakończenie były szaleństwa w Ogrodzie bajek. Powitało nas gadające drzewo i zachęciło do wspólnych zabaw w bajkowej krainie. Trochę pokropił nas deszcz, ale daliśmy radę. Za dobre zachowane i konkurs na czystość w autokarze wszyscy otrzymali w szkole drobne nagrody-niespodzianki. To była wspaniała wycieczka. Dziękujemy za jej dofinansowanie w ramach programu Poznaj Polskę!

          16. Warsztaty Ekologiczne Fabryki Aktywności Młodych - 31 maja w naszej szkole pojawił się Pan z „Fabryki Aktywności Młodych”. Przyjechał samochodem z przyczepką i pozwolił na wesołe kreatywne malowanie swojego pojazdu. Każdy otrzymał pędzel i farby i zabraliśmy się do dzieła. Powstały wspaniałe malunki: kwiaty zwierzaki, uśmiechy, motyle i oczywiście graffiti z nazwą naszej szkoły. To była tylko rozgrzewka, bo tak naprawdę głównym przesłaniem tego dnia były warsztaty ekologiczne. Uczniowie i przedszkolaki otrzymali kolorowe pisaki i wiele kart pracy z zadaniami dotyczącymi ochrony przyrody i ekologicznego stylu życia. To było bardzo ciekawe, przebiegło szybko, sprawnie, a jednocześnie edukacyjnie. Dziękujemy!

    brak danych