• listopad 2023

        • IMPREZY I WYDARZENIA,

          które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach

          w miesiącu listopadzie 2023 r.

           

          1. Dzień ORIGAMI - 24 października - Origami to elementy japońskiej sztuki składania papieru. Polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian origami. Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. W naszej szkole uczniowie młodsi na zajęciach kółka plastycznego i lekcji plastyki wykonali wiele ciekawych prac.
          2. Zajęcia przyrodnicze z Fundacją DZIUPLA - 24 października odbyły się zajęcia przyrodnicze dla dzieci z przedszkola, które prowadzone są przez fundacje „Dziupla". Tym razem rozmawialiśmy o jesiennych liściach, ich budowie i wyglądzie.  Dzieci mogły także obejrzeć liście pod mikroskopem. Tego typu zadania zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.
          3. Gminny Konkurs Plastyczny - Uczniowie klas I-III i IV-VI udział w konkursie organizowanym przez Burmistrza Słubic, który nosi tytuł " Słubice Moja Gmina w 2030". Była to wyjątkowa okazja dla najmłodszych, aby wyrazić swoje pomysły i marzenia dotyczące przyszłości naszej gminy.
          4. Listopadowa zaduma – Uczniowie klasy drugiej i trzeciej z swoją wychowawczynią i panią od religii wybrali się na cmentarz, na którym są groby trzech żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasie II Wojny Światowej. Uczniowie na mogiłach zapalili znicze. Uczyli się w ten sposób jak czcić i szanować naszych przodków. To była żywa lekcja historii.
          5. Ciekawe zajęcia – Liga Robotów - październik – listopad - W naszej szkole odbywa się wiele ciekawych zajęć, niektóre z nich są organizowane tylko tymczasowo. Tym razem krótko, a intensywnie odbywają się zajęcia ROBOTYKI. Dzieje się tak dlatego, że nasza szkoła została zakwalifikowana do konkursu pt. LIGA ROBOTÓW organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Przez cały październik i połowę listopada drużyna z naszej szkoły pracowała nad stworzeniem robota z klocków LEGO PRIME, który wykona zadanie na macie turniejowej oraz pojazdu napędzanego gumką, który pokona jak najdłuższą odległość. 17 listopada udali się do Wrocławia, by zaprezentować swoje prace w turnieju regionalnym. Uczniowie wzięli udział w trzech konkurencjach: zadanie praktyczne na macie turniejowej, programowanie gotowego robota oraz pojazd napędzany gumką. Zaczęło się od tego, że ten ostatni został niepostrzeżenie w Golicach... i trzeba było na szybko budować nowy. Chłopaki poradzili sobie znakomicie, jednak wehikuł nie spisał się tak dobrze, jak ten pozostawiony w domu i drużyna zajęła 3 miejsce. Drugie zadanie okazało się najtrudniejsze. Presja czasu sprawiła, że nasza ekipa nie zaprogramowała robota, tak żeby wykonał wylosowane zadanie i musieliśmy uznać wyższość pozostałych lubuskich drużyn. Jednak najwięcej emocji wzbudziło zadanie na macie. Nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie awansując do rundy finałowej, a w niej zadziwili nawet sędziów zdobywając 16 punktów (w pierwszym przejeździe zdobyli 0 punktów, w drugim 6). W tej konkurencji zajęli drugie miejsce i niewiele zabrakło, by stanąć na podium w klasyfikacji generalnej. Panie Marzena i Ela były bardzo dumne! A na szczególnie wyróżnienie zasłużyli Dawid i Kuba z klasy 8. PS. Bardzo brakowało nam Ksawerego, który z powodu choroby musiał zostać w domu...
          6. Przerwa na czytanie - 30 października - Po raz kolejny, zgłosiliśmy swój udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.  W naszej szkole realizacja tegorocznej IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej Akcja czytelnicza, organizowana jest przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM w Gorzowie Wlkp. w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Celem akcji jest:

          -promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
          -integracja środowiska lokalnego;
          -pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
          -wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
          -zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

          W dniach 27 - 31 października 2023 r. uczniowie rozpoczęli akcję czytelniczą pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców no i oczywiście koordynatora akcji pani Joanny Żak. W tych dniach, podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Miejsce do czytania każdy wybierał sam. Najmłodszym uczniom kl. I – III wychowawczynie przygotowały kąciki czytelnicze oznaczone hasłem Przerwa na czytanie, w których nauczyciele i uczniowie czytali książki. Podobnie było w oddziale przedszkolnym, a najmłodsi okazali się wdzięcznymi słuchaczami. W czytanie najmłodszym zaangażowali się wychowawcy - za co bardzo dziękujemy. Na gazetkach na szkolnych korytarzach przygotowanych zostało wiele ciekawych informacji tematycznie związanych z czytelnictwem. Wszystkim bardzo podoba się taka forma czytania, co roku po takiej akcji uczniowie częściej sięgają po książkę. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że każde miejsce może być dobre do czytania, a czytanie może być przyjemne, a nie obowiązkowe. Choć nasza szkoła nie liczy wielu uczniów, mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do pobicia rekordu w czytaniu w jednym momencie. Łącznie w akcji bicia rekordu czytania na przerwie wzięło udział 117 uczniów i 10 nauczycieli. Wszystkim serdecznie dziękuję za udział i zaangażowanie. Spotkajmy się za rok.

           

          1. Wycieczka do Wałbrzycha i w Góry Sowie klasy 5 - 6-8 listopada:

          Dzień pierwszy

          Na początek Zamek Książ w pełnym pakiecie. Uczestnicy zwiedzili wnętrza siedziby rodu Hochbergów. Zafascynowali się (niektórzy) postacią Księżnej Daisy oraz psa (a właściwie udomowionego wilka) Woolfiego. Następnie uczniowie przeszli bardzo tajemniczymi podziemiami zamku. Zastanawiali się też, czy możliwe, by były plany ukrycia tam "złotego pociągu"? W Książu zobaczyli także zamkowe stajnie, były bardzo okazałe. Stamtąd wycieczka udała się jeszcze do pobliskiej palmiarni, gdzie podziwiała tropikalne i egzotyczne rośliny. Niektórzy nawet zakupili kaktusy czy inne rosiczki. A to jeszcze nie koniec atrakcji tego dnia... Stara Kopalnia w Wałbrzychu już czekała, by powitać ciekawskich piątaków. Pierwsza swe podwoje otworzyła SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności. Tam uczestnicy mogli doświadczyć nauki. Było naprawdę ciekawie. Następnie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Szychta Fuksów". Zobaczyli jak wyglądała praca górników i jak zbudowana jest kopalnia. Mogli nawet "poszuflować wungiel" i przekonali się, że to naprawdę "ciężki kawałek chleba". Na koniec dnia uczniowie udali się do hotelu, a tam po obiadokolacji mieli okazję wykazać się umiejętnościami wokalnymi. Przy dźwiękach gitary Pani Eli wykonali kilkanaście wesołych i znanych utworów. To był udany dzień.

          Dzień drugi

          Ponad 20 tysięcy kroków tyle piątaki wydreptały drugiego dnia wycieczki. Po pierwsze wdrapali się na Wielką Sowę - 1015m.n.p.m. Niestety nie było im dane wdrapać się na szczyt pięknej wieży widokowej, ale fotki zrobione. Poza tym tego dnia widoki były średnie z uwagi na pogodę - wiatr i chmury na szczycie. Jednak wracając udało się złapać kilka widoków, szczególnie przy schronisku ORZEŁ. W drugiej kolejności uczniowie zobaczyli nieplanowany punkt wycieczki - niespodziankę - Zamek Grodno. Okazuje się, że nie wszyscy lubią zwiedzać stare zamki, a nie mogą doczekać się relaksu w basenie czy "niezbędnych" zakupów... Zamek Grodno górujący nad jeziorem Bystrzyckim na niektórych zrobił jednak wrażenie, a w szczególności podobał się widok z wieży. Ostatnim punktem zwiedzania były tego dnia sztolnie w Walimiu. Kompleks Rzeczka piątaki zwiedziły z przewodnikiem, który bardzo wiedział o czym mówi i potrafił przedstawić na to odpowiednie dokumenty. Sztolnie zrobiły wrażenie. Na zakończenie dnia był - oczywiście - relaks na basenie w Bielawie. Każdy relaksował się, jak lubi. Jedni dużo pływali, inni korzystali ze zjeżdżalni, a jeszcze inni wygrzewali się w ciepłym jacuzzi. A żeby uzupełnić zjedzoną przed relaksem w wodzie obiadokolację, trzeba było odwiedzić wiadomą wszystkim restaurację. To był świetny dzień.

          Dzień trzeci

          Trzeciego dnia uczniowie odwiedzili Twierdzę Srebrna Góra, gdzie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w "Grze fortecznej". Zostali na tę okazję podzieleni na dwie drużyny, a spośród siebie każda wybrała króla i ministra finansów. Następnie przeszli musztrę wojskową, a później wzięli udział w wielu konkurencjach jako wojska pruskie i napoleońskie, które wzięły udział w walkach o twierdzę. Okazało się, że nasza grupa powtórzyła wydarzenia historyczne i wojska pruskie obroniły twierdzę, która tak naprawdę nigdy nie została zdobyta. Na zakończenie był wystrzał armatni, który zrobił niemałe wrażenie oraz ognisko z kiełbaską. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Kościoła Pokoju w Świdnicy. Największy drewniany kościół w Europie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO również zadziwił swoim majestatem. Piątaki wróciły z wycieczki bardzo zadowolone, ale i zmęczone, nie przeszkodziło im to jednak następnego dnia dzielnie stawić się w szkole na lekcjach.

          1. Uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości - 10 listopada uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki uczestniczyli w apelu upamiętniającym rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918 roku. Pięknie wybrzmiały cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego a następnie samorząd szkolny zabrał wszystkich uczniów na wspólną wędrówkę po kartach historii. Uczniowie naszej szkoły muzyką oraz wierszem opowiedzieli historię drogi do niepodległości. Było bardzo uroczyście.
          2. Biegi Niepodległości o Puchar Słubic - 10 listopada - Jedenastka uczniów reprezentowała szkołę w 34.Narodowych Ulicznych Biegach Niepodległości o Puchar Słubic 10 listopada. Wszyscy dzielnie walczyli do samego końca i mocno zmęczeni dobiegli do mety. Najlepiej w tym roku spisała się trójka naszych przedstawicieli, więc jak powiedział jeden z opiekunów – pan Irek – skuteczność mamy na poziomie ok. 30%, czyli całkiem nieźle. A najlepsi okazali się: 3 miejsce na podium uczeń klasy III – Bartosz Wasilewski, tuż za podium drugoklasistka – Zosia Sibilska, a piąte miejsce dla Alicji Pawlak z przedszkola. Gratulacje dla wszystkich!
          3. Festiwal Badmintona z okazji Święta Odzyskania Niepodległości - 12 listopada w Świebodzinie odbył się Festiwal Badmintona z okazji Święta Odzyskania Niepodległości – wzięło w nim udział 12 uczniów – niektórzy kolejny raz zawitali do świebodzińskiej hali. Jak zwykle wszyscy walczyli, żeby zdobyć dobre miejsce, ale również po to, by jak najwięcej się nauczyć. Tym razem nasi uczniowie zdobyli sporo miejsc na podium, choć nikt nie wygrał. Drugie miejsca zdobyli w swoich kategoriach: Zuzia Szubert, Maciej Kwieciński i Kaja Mierzejewska, na trzecim stopniu podium stanęli: Olga Żenowska i Kacper Kaczmarek, a tuż za podium uplasował się Fabian Stań. Na zakończenie każdy zdobył nagrodę w losowaniu i wszyscy zadowoleni wrócili do domu. Gratulacje!
          4. Koncert „Muzyczne opowieści –Legenda o Liczyrzepie”. Orkiestra dęta w pigułce-skrzydłówka i saxhorn. - W dniu 13.11.2023r. w naszej szkole odbył się koncert Lubuskiego Biura Koncertowego Orfeusz. Tym razem poznaliśmy Legendę o Liczyrzepie. Opowieść o księżniczce Emmie porwanej przez Ducha Gór opowiedziana została dźwiękami eufoniom, trąbki, skrzydłówki, sakshornu altowego i tenorowego. Udział w koncercie wywołał u dzieci dużo pozytywnych emocji i dał nowe możliwości odkrywania świata dźwięków. To była kolejna ciekawa lekcja muzyki.
          5. Akcja ŚNIADANIE DAJE MOC - Tradycyjnie w drugim tygodniu listopada w szkole organizujemy akcję „Śniadanie daje moc” Każda klasa przygotowała smakowite kanapki lub sałatkę owocowo-warzywną na drugie śniadanie. Pamiętaliśmy o przygotowaniu pełnowartościowego dania, zawierającego wszystkie składniki pokarmowe. Wszyscy też zachowali zasady higieny i estetyki w przygotowaniu posiłku. W każdej grupie przeprowadzono zajęcia na temat wpływu zdrowego odżywiania na zdrowie młodego człowieka. W klasach 1-5 utrwalaliśmy zasady spożywania warzyw i owoców oraz produktów mlecznych, które uczniowie otrzymują w szkole w ramach ogólnopolskiego programu. Uczniowie bardzo chętnie przystępują do tej akcji. Wszyscy mogą nie tylko zyskać zdrowie i odporność, ale także radość z samodzielnie przygotowanych posiłków.
          6. Tydzień dla zdrowia i profilaktyki - „Święto witaminek” - Trzeci tydzień listopada - W ramach akcji  Tydzień dla zdrowia i profilaktyki w tym roku zorganizowaliśmy kilka różnych zadań dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów z różnych klas. Wszyscy zobligowani byli do nieprzynoszenia w tym czasie słodkości do szkoły. Zamiast nich wybieraliśmy zdrowe  orzechy, owoce i marchewki. Każda klasa dbała tez o przygotowanie zdrowego, pełnowartościowego śniadania. Klasy młodsze poznawały zasady zdrowego stylu życia w oparciu o filmy edukacyjne i wykonywały prace plastyczne „Moje zdrowe śniadanie”. Starszaki wykazały się wiedzą na temat zdrowia i profilaktyki pisząc konkursy z wiedzy. Klasa 4 o zdrowym odżywianiu, klasa 5 o zdrowym stylu życia, klasa 7 o szkodliwości palenia tytoniu, a nasi najstarsi uczniowie wykazali się wiedzą o szkodliwości spożywania alkoholu. Wszyscy w nagrodę otrzymali dobre oceny z biologii lub przyrody. Najbardziej uczniom podobała się jednak akcja pod nazwą „Przerwa dla aktywnych”. Po trzeciej lekcji zbieraliśmy się na krótkiej gimnastyce w sali. Zachęcamy do codziennej gimnastyki, zdrowego odżywiania, unikania słodyczy i prowadzenia higienicznego trybu życia.
          7. Światowy Dzień rzucania palenia Tytoniu - 16 listopada - Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu przygotowana została gazetka informacyjna zawierająca treści dotyczące szkodliwości palenia papierosów i zachęcające do niepróbowania tego nałogu.
          8. XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 16 listopada - Tradycją stało się już, że każdego roku w naszej szkole odbywa się akcja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym roku w naszej szkole święto to zaakcentowaliśmy 16 listopada. .Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Akcja odbywała się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” W naszej szkole do tego odpowiedzialnego zadania zgłosiły się uczennice klasy 5: Martyna Baranowska, Weronika Drypczyńska, Laura Pietrow i Oktawia Zając. Dziewczyny pełniły funkcję Patrolu Egzaminującego. Zaopatrzeni zostali w losy z tabliczką mnożenia o różnym stopniu trudności i przepytywali starszych kolegów oraz osoby dorosłe na terenie naszej szkoły, przemierzając szkolne korytarze i sale lekcyjne. Zdany egzamin wyłaniał Ekspertów Tabliczki Mnożenia, nagradzanych natychmiastowo certyfikatami. Na wszystkich przystępujących do egzaminu czekała słodka niespodzianka. W tym roku w naszej szkole do egzaminów z tabliczki mnożenia przystąpiło 57 osób, wszystkie osoby otrzymały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za tak duże zainteresowanie!!!
          9. Dzień Życzliwości - 21 listopada nasza szkoła włączyła się do akcji z okazji Dnia Życzliwości oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia wraca do nas z nawiązką! W naszej szkole każdy mógł włączyć się w obchody święta - wystarczył uśmiech do drugiej osoby, miłe słowo, bycie uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. Z okazji tego dnia przygotowaliśmy gazetkę a także grafiki z życzliwymi zwrotami.  Na szkolnym korytarzach umieszczone zostały wyrywane karteczki, każdy mógł zabrać ze sobą dobre słowo, którego potrzebował.  Bądźmy dla wszystkich życzliwi, a będziemy szczęśliwi! Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok.
          10. Wycieczka klasy 7 do Zielonej Góry - W dniu 17.11.2023r. klasa Vll pojechała na wycieczkę do Zielonej Góry w celu spędzenia czasu inaczej niż zawsze. Niestety już na samym początku pojawił się problem, pociąg spóźnił się o prawie godzinę. Spóźnieni przyjechali na miejsce i udali się na basen gdzie spędzili około dwóch godzin. Po pływaniu pojechali do galerii zjeść obiad i zrobić małe zakupy. Następnie wspólnie poszli razem na film ,Pięć koszmarnych nocy". Gdy wyszli udali się na dworzec kolejowy i późnym wieczorem, zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domu. 
          11. „Jarzynowa awantura” – przedstawienie klasy drugiej - 24 listopada - Klasy I - III biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanym przez Fundację BOŚ, dlatego też klasa druga przygotowała przedstawienie pt. „Jarzynowa awantura”. Uczniowie weszli w role różnych warzyw, które dyskutowały o tym, które z nich jest zdrowsze i ma więcej witamin. Dzięki temu uczniowie mogli wcielić się w małych aktorów, ale również poprzez zabawę dowiedzieć się wielu cennych informacji dotyczących zdrowego żywienia i trybu życia. Klasa zdobyła wiedzę na temat tego, które warzywa zawierają cenne witaminy i dlaczego warto je jeść. Była to dla dzieci bez wątpienia cenna lekcja, a także wspaniała zabawa.
          12. Dzień Pluszowego Misia - 24 listopada - Dzień Pluszowego Misia jest to święto, które odbywa się 25 listopada i już na stałe wpisało się w nasz kalendarz imprez, gdyż cieszy się ogromną popularnością. Tego dnia do szkoły przybyły dzieci wraz z pluszowymi misiami. W przedszkolu w trakcie zajęć odbyła się prezentacja swoich pluszaków, misiowy taniec oraz zagadki o misiach. Na zakończenie przedszkolaki stworzyły przepiękne prace. Zapraszamy do galerii.
          13. Druga odsłona Lubuskiej Ligi i Młodzieży Szkolnej w Badmintonie - 25  listopada – Lubniewice - Za nami druga odsłona Lubuskiej Ligi Młodzieży Szkolnej w Badmintonie. W pierwszej – we wrześniu w Ośnie Lubuskim wzięło udział 6 uczniów, a najlepiej spisał się Fabian z klasy 7 zajmując miejsce 4. Tym razem tylko troje przedstawicieli naszej szkoły pojechało do Lubniewic. Maciej, Kacper i Kaja walczyli dzielnie we wszystkich pojedynkach, a najwyższą pozycję zajęła tym Razem Kaja – 4 miejsce. Gratulacje dla wszystkich!
          14. Zajęcia przyrodnicze Dziupla - 28 listopada - Na kolejnych zajęciach przyrodniczych 28 listopada dzieci poznały zwierzęta, które zapadają w sen zimowy, które odlatują, a które czekają na wiosnę. Dzieci miały także okazję zaznajomić się z tzw. „kamuflażem” zwierząt w trakcie zimy, który zabezpiecza je przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Na zakończenie dzieci wykonały niedźwiedzia brunatnego w gawrze.
          15. Andrzejki - 30 listopada - 30  listopada wszyscy uczniowie klas I-III bawili się w sali gimnastycznej podczas zabawy andrzejkowej. Uczniowie przypomnieli sobie w jakim celu obchodzimy ten ludowy zwyczaj. Przy tańcach i  wspólnej zabawie wróżyli sobie przyszłość. Ten dzień był przepełniony mnóstwem zagadek, tajemnicy i ciekawości ze strony uczniów.
    brak danych