• IMPREZY I WYDARZENIA,

          które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach

          w miesiącu październiku 2019 r.

          1. DENTOBUS – 2 października - Uczniowie, których rodzice wyrazili taką wolę, wzięli udział – w pierwszym w naszej szkole – przeglądzie uzębienia. Bardzo miła pani doktor z Zielonej Góry dokonała sprawdzenia stany ząbków naszych dzieci. U niektórych stwierdzała wady i ubytki, u innych okazało się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. W trakcie następnej wizyty DENTOBUSA w Golicach pani dentystka będzie naprawiała zęby tych, którzy mają dziury i dziurki. Oczywiście nic nikogo nie bolało!
          2. 17 Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Lekkiej Atletyce – 4 października – 9 osób z naszej szkoły wzięło udział w 17 Mistrzostwach Dzieci i Młodzieży w Lekkiej Atletyce na słubickim stadionie. Wszyscy dzielnie walczyli o rekordy życiowe, a także rekordy szkoły. Najlepiej w ekipie spisali się: Piotr Kopczyński – drugi w rzucie piłką palantową, Piotr Krajewski – 3 w biegu na 600m i Jakub Grześkowiak, który – mimo tego, że nie zdobył miejsca na podium (5 miejsce) – osiągnął świetny (jak na nietrenującego) wynik 47,79. Gratulacje!
          3. Zajęcia pozalekcyjne dla młodszych „Rozmaitości dla aktywnych” – Pani Halina Brzytwa przygotowała program zajęć pozalekcyjnych dla klas młodszych od nazwą Rozmaitości dla aktywnych. Jak nazwa wskazuje, podczas cotygodniowych spotkań będziemy doskonalić różne umiejętności i rozwijać rozmaite kompetencje. Zajęcia będą się koncentrować wokół następujących zagadnień: zdrowie, aktywność ruchowa, poznawanie i ochrona przyrody, umiejętności artystyczne i zajęcia informatyczne. Chętnych jest sporo, bo zapisało się 99% uczniów tych klas.
          4. Łamigłówki matematyczne dla klasy III – Pani Halina Brzytwa przygotowała program zajęć pozalekcyjnych dla klasy III Łamigłówki matematyczne. Podczas zajęć uczniowie w grupach będą zmagać się z zagadkowymi łamigłówkami Detektywa Mata. Ta propozycja to sposób na rozwój kompetencji matematycznych, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, doskonalenia współpracy w grupie i czerpania radości ze spotkania z matematyką.
          5. Wycieczka do Poznania – 8  października – Klasy I-IV wybrały się na wycieczkę do Poznania. Zwiedziliśmy zabytkowe kamieniczki na rynku, widzieliśmy też ratusz ( na koziołki nie mogliśmy się doczekać). Braliśmy się udział w warsztatach w Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. Poznaliśmy tradycyjną ich recepturę, wiele słów poznańskiej gwary i posmakowaliśmy tradycyjne  rogaliki. Odwiedziliśmy też palmiarnię. Tam pod okiem kompetentnych przewodników podziwialiśmy piękno ciepłolubnych roślin z wielu zakątków naszej Ziemi. Na zakończenie kupiliśmy pamiątki i zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.
          6. Spotkanie z mediatorem – 8 października – Bardzo dziękujemy Pani Sylwii Szary - Mediatorowi i Trenerowi Umiejętności Społecznych ze Słubic, która  poprowadziła zajęcia oraz dokonała krótkiego ich podsumowania. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi młodej społeczności na temat konfliktu, jego przyczyn i sposobów na radzenie sobie z nim. Oczywiście omówiliśmy temat królowej plotki i rodzący się z jej powodu konflikt, fałszywe oskarżenia i ich wpływ na nasze środowisko. Zbudowaliśmy most zgody. Konflikt płci czyli kto jest ważniejszy w społeczności uczniowskiej kobieta czy mężczyzna i czy opłacalnym jest brak współpracy. Tematem, który ich najbardziej rozbawił był „Hapsztag czy hasztag?” Czy można śmiać się z błędów mojego kolegi czy wroga, czy lepiej wyprowadzić z błędu użytkownika słowa hasztag.
          7. Szkolne eliminacje do Konkursu Ornitologicznego Ptaki Parku Narodowego Ujście Warty – 8 października – Chętni uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w szkolnych eliminacjach do Konkursu Ornitologicznego Ptaki Parku Narodowego Ujście Warty. Najlepiej spisali się Karolina Smolińska i Jaku Grześkowiak z klasy VIII. To oni wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie się w Kostrzynie 6 listopada 2019 r.
          8. Projekt „GOLF dla każdego” – 10 października – W ramach projektu „GOLF dla każdego”, grupa uczniów wybrała się na Pole Golfowe Dębowa Polana w Słubicach, gdzie pod okiem fachowców poznawała tajniki gry. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy ćwiczyli długie i krótkie uderzenia w małą piłeczkę. Wszyscy z lepszym lub gorszym efektem starali się trafić ją tak, by poleciała jak najdalej lub też jak najcelniej. Zajęcia podobały się bardzo! Może któryś z uczestników namówi rodziców, by zapisali go do klubu golfowego…
          9. Szkolna akcja profilaktyczna TAK DLA PRZYJAŹNI NIE DLA PRZEMOCY! - Rozpoczęliśmy akcję profilaktyczną „Tak dla przyjaźni, nie dla przemocy”. W ramach akcji przez niemal cały rok szkolny będziemy realizować systematycznie kilka zadań. Będą to zabawne powitania w poniedziałki, przerwy dla aktywnych we wtorki i środy bez słodyczy. W każdy poniedziałek będziemy dbać o rozwijanie przyjaźni i dobrych relacji miedzy uczniami oraz miedzy uczniami i nauczycielami. We wtorki po trzeciej lekcji wszyscy będą uczestniczyć w zabawnej gimnastyce, by rozprostować ciało, bo ruch to przecież zdrowie. W środy zachęcamy, by zamiast słodkich przekąsek przynosić do szkoły warzywa i owoce. Obserwujemy, że zaproponowane zajęcia podobają się uczniom. W ramach realizacji zadań wychowawczo-profilaktycznych w ciągu roku czekają nas jeszcze inne ciekawe propozycje, ale wszystkiego dowiemy się w odpowiednim czasie.
          10. Zajęcia pozalekcyjne „Kuźnia pomysłów” – zajęcia artystyczne dla uczniów klas III – V – Kółko artystyczne „Kuźnia Pomysłów” finansowane jest w ramach zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przez gminę Słubice. Autorskie zajęcia Pani Joanny Żak są jednym z przedsięwzięć realizowanych w naszej szkole w jego zakresie. Zajęcia artystyczno-profilaktyczne odbywają się raz w tygodniu, dwie godziny w czwartek od 13.00 – 15.00 dla uczniów klas III-V.
          11. Zajęcia pozalekcyjne „Odkryj świat, poznaj swoje talenty” zajęcia rozwijające zainteresowania dla dzieci w wieku przedszkolnym – Zajęcia rozwijające zainteresowania „Odkryj świat, poznaj swoje talenty” finansowane jest w ramach zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przez gminę Słubice. Autorskie zajęcia Wiolety Szaniawskiej są jednym z przedsięwzięć realizowanych w naszej szkole w jego zakresie. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki od 13.00-14.00 oraz w środy od 13.00-14.00.
          12. Dzień Edukacji Narodowej – Pasowanie Pierwszaków – 14 października – Coroczne szkolne święto z okazji Dnia Edukacji zostało zorganizowane przez uczniów klasy pierwszej. Pod czujnym okiem wychowawczyni Joanny Żak przygotowały wiersze, piosenki i tańce. Nie obyło się bez egzaminu dla nowych uczniów, który zarządziła przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Na szczęście pierwszaki wszystkie próby zaliczyły śpiewająco więc egzamin został zdany. Po  tych zmaganiach pani dyrektor pasowała pierwszaków na uczniów Szkoły podstawowej w Golicach. Były również życzenia i laurki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Po pasowaniu na pierwszaków czekał uroczysty poczęstunek przygotowany przez rodziców.
          13. Koncert – 15 października – Lubuskie Biuro Koncertowe Orfeusz z Zielonej Góry pierwszy raz w tym roku szkolnym odwiedziło naszą szkołę z koncertem „Pory roku w muzyce” mieliśmy okazję posłuchać pięknego wykonania utworu „Cztery pory roku” skomponowanego przez Antonio Vivaldiego, jest to cykl 4 koncertów skrzypcowych będących doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej.  Każdy koncert poprzedzał sonet objaśniający. To była ciekawa lekcja muzyki.
          14. Remont elewacji - w październiku i listopadzie panowie z firmy budowlanej ciężko pracują, by w końcu w całości docieplić i upiększyć naszą szkołę. Nie możemy doczekać się końcowego efektu...
          15. Wycieczka - Ziemia Kłodzka - Dnia 16.10.2019 r. uczniowie klas 4-8 wyjechali na trzydniową wycieczkę do Ziemi Kłodzkiej. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Parku Miniatur Minieuroland oraz warsztaty „Apka zwana wyobraźnią”. Uczniowie zaangażowali się w grę terenową i nawet deszcz nie stanowił przeszkody w dobrej zabawie. Zwiedzając kolejne miejsca, np. Muzeum papiernictwa, uczniowie mieli możliwość wykonania własnoręcznie papieru, co również sprawiło im wiele radości, zwłaszcza, że wykonany papier otrzymali na pamiątkę. Twierdza Kłodzko to następne z miejsc wartych zwiedzenia. Jest przesiąknięta tajemniczością i historią, a jej wielokilometrowe labirynty łączą się niczym pajęcza sieć głęboko pod ziemią. Z ciemnymi tunelami uczniowie zetknęli się również ostatniego dnia w Kopalni złota. Nie zabrakło także zapierających dech w piersiach widoków. Górskie krajobrazy podziwiane ze szczytu Szczelińca z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych wycieczkowiczów.
          16. Dzień krajobrazu – 22 października – w ramach dnia krajobrazu obchodzonego 20 października nasi uczniowie dwa dni później wybrali się na spacer wokół wsi pod hasłem  GOLICKIE KRAJOBRAZY. Jako że motywem przewodnim w tym roku jest „woda w krajobrazie”, dotarli do położonych nieopodal akwenów wodnych. Dzieci zaobserwowały, że w naturalnym zbiorniku wodnym na wschód od Golic drastycznie zmniejszył się poziom wody, natomiast sztuczne stawy położone na zachód mają się dobrze, gdyż właściciele dbają, by ryby miały się w czym swobodnie poruszać.
          17. Idzie, idzie Pani Jesień... – Na spacerze dzieci z przedszkola nazbierały dary jesieni. Następnie ułożyły na trawie piękną Panią Jesień.
          18. Spotkanie z leśnikiem – 23 października – Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z Panią Anną Gandecką. leśnikiem z Nadleśnictwa Rzepin. Tematem zajęć dla klas starszych była ochrona i znaczenie lasu, a młodsi uczniowie wybrali się wirtualnie na spotkanie z wilkiem. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia lasu, jego nieocenione walory i przypomnieliśmy sobie, że każdy powinien dbać o las, bo jest naszym wspólnym dobrem. Młodsi zapoznali się z życiem, zwyczajami wilków i zachowaniami w przypadku spotkania tych zwierząt. Wszyscy już wiedzą, że nie taki wilk straszny jak go malują. Uczestnicy podziękowali za spotkanie, a za aktywny udział otrzymali drobne prezenty. Prezentem były też świerki, które  zostały posadzone na terenie szkoły na pamiątkę naszego spotkania.
          19. Zabawy „STWORKI POTWORKI” – 30 października – Chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jesiennej dyskotece „Stworki potworki” Klasy młodsze w ramach lekcji w-fu bawili się świetnie przy muzyce. Panie zagrzewały do zabawy i wszyscy aktywnie i wesoło spędzili czas. Starsi spotkali się na zabawie po południu i pod czujnym okiem wychowawców prezentowali swoje zabawne przebrania i taneczne talenty. Wiemy już, że większość naszych uczniów potrafi świetnie się bawić, a samorząd działa na medal.
          20. „Dzień Dyni” w przedszkolu – 30.10.2019r. w przedszkolu odbył się „Dzień Dyni”. Naszą zabawę rozpoczęliśmy tańcem z dynią. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw: ozdabianie dyń , taniec z dynią, zabawy matematyczne ( klasyfikowanie i segregowanie dyń). Dzieci w tym dniu przebrały się za dynie, było pięknie i pomarańczowo!
          21. Dzień Bezpiecznego komputera – konkurs plastyczny – Dzień bezpiecznego komputera to inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku. Jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku nasza szkoła także wzięła udział w tej akcji  i uczniowie kl. 0-III oglądali różne filmiki o tej tematyce, uczestniczyli w pogadankach i mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Bezpieczny komputer”. Osoby, które zostały wyróżnione to Hanna Zaremba z kl. III, Paulina Zbrożek z kl. III oraz Kacper Kaczmarek z oddziału przedszkolnego. Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział otrzymali drobne upominki. Serdecznie dziękujemy im za zaangażowanie. Wierzymy ,że komputery naszych uczniów będą już bezpieczne.
    brak danych