• IMPREZY I WYDARZENIA,

          które miały miejsce w Szkole Podstawowej w Golicach

          w miesiącu listopadzie 2021 r.

          1. Listopadowa zaduma – Na początku listopada uczniowie klasy trzeciej wybrali się na cmentarz, na którym są groby trzech żołnierzy, którzy polegli na naszych terenach w czasie II Wojny Światowej. Uczniowie na mogiłach zapalili znicze. To była żywa lekcja historii.
          2. Uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości – 10 listopada  cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”  i podczas apelu zaśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” Przedszkolaki i wszystkie klasy zaangażowały się w przygotowanie do tej uroczystości. Uczniowie mieli strój galowy i okolicznościowe kotyliony. Młodsze dzieci dodatkowo wykonały biało-czerwone flagi. Każda grupa zaprezentowała wiersz i piosenkę  o tematyce patriotycznej. Klasa druga zatańczyła tez krakowiaka. Wszystkim udzielił się uroczysty nastrój, nawet klasie trzeciej, która w akademii wzięła udział wirtualnie z powodu kwarantanny. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu. Wykonaliśmy w ten sposób zadania z akcji „10 wartości na 1o miesięcy” wartość na listopad - Patriotyzm. Pani Dyrektor w podziękowaniu poleciła wychowawcom nagrodzić wszystkich plusowymi punktami z zachowania. Teraz zostało nam tylko powiesić flagi w naszych domach i tak spełnić nasz patriotyczny obowiązek.
          3. Biegi Niepodległości o Puchar Słubic - 10 listopada - Czworo uczniów reprezentowało szkołę w 32.Narodowych Ulicznych Biegach Niepodległości o Puchar Słubic. Wszyscy walczyli do samego końca i dobiegli do mety. Najlepiej spisał się Kacper Kaczmarek z klasy II, który zajął 6 miejsce, Julia Sułek i Kacper Stępień również byli dzielni i dobiegli w drugiej dziesiątce. Najtrudniej miał Fili Raniewicz z klasy szóstej, który musiał pokonać większe 700-metrowe okrążenie, ale dał radę. Gratulacje dla czwórki odważnych!
          4. Festiwal Badmintona z okazji Święta Odzyskania Niepodległości - 13 listopada w Świebodzinie odbył się Festiwal Badmintona z okazji Święta Odzyskania Niepodległości – wzięło w nim udział 9 uczniów naszej szkoły oraz dwie – niezawodne – absolwentki – Sandra i Zuzia. Najmłodsi uczyli się dopiero, jak radzić sobie na prawdziwym badmintonowym korcie w prawdziwym turnieju. Wszyscy dzielnie walczyli w swoich meczach, każdy dawał z siebie, ile mógł. Dzięki tym wysiłkom najlepsze efekty osiągnęła – jak zwykle – absolwentka Sandra, która wygrała turniej w swojej kategorii, ale pozostali też nie pozostali daleko w tyle: Julia Zbrożek z klasy 2 i druga absolwentka Zuzia zajęły miejsce 4, a pozostali uplasowali się na pozycjach 5-8. Na pochwałę zasługuje Leon Żak z „zerówki”, który dzielnie walczył z pierwszo- i drugoklasistami i najprawdopodobniej był najmłodszym uczestnikiem festiwalu. Na zakończenie prawie każdy zdobył nagrodę w losowaniu i wszyscy zadowoleni wrócili do domu.
          5. Lekcja samodzielności - przyszywanie guzików - 17 listopada - Na zajęciach z techniki piątoklasiści podsumowując tematykę o włóknach wdrażali w życie naukę przyszywania guzików. Z wielkim zaangażowaniem podjęli się wykonania dosyć trudnego zadania, ale poradzili sobie bardzo dobrze.
          6. Akcja ŚNIADANIE DAJE MOC - W bieżącym roku, ponownie mogliśmy wrócić do szkolnej akcji Śniadanie daje moc w wersji stacjonarnej. Każda klasa przygotowała smakowite kanapki lub sałatkę owocowo-warzywną na drugie śniadanie. Pamiętaliśmy o przygotowaniu pełnowartościowego dania, zawierającego wszystkie składniki pokarmowe. Wszyscy też zachowali zasady higieny i estetyki w przygotowaniu posiłku. W każdej grupie przeprowadzono zajęcia na temat wpływu zdrowego odżywiania na zdrowie młodego człowieka. W klasach 1-5 utrwalaliśmy zasady spożywania warzyw i owoców oraz produktów mlecznych, które uczniowie otrzymują w szkole w ramach ogólnopolskiego programu. Cieszymy się, że tak dużo uczniów zaangażowało się w tę prozdrowotną akcję. Wszyscy mogą nie tylko zyskać zdrowie i odporność, ale także radość z samodzielnie przygotowanych posiłków. Julia Z. z klasy 2 podsumowała nasze zajęcia słowami „Zawsze będę prosić mamę o takie  pyszne kanapki, albo sama je będę przygotowywać”.
          7. Konkurs Poezji Patriotycznej - 23 listopada - Uczniowie z klasy I Michał Maczulis oraz Joanna Zbrożek wzięli udział w konkursie Poezji Patriotycznej zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy.  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze sławnego poety W. Bełzy pt. „Czym będę” oraz „Modlitwa polskiej dziewczynki”. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
          8. Konkurs Każdy inny, wszyscy równi! – konkurs plastyczny - 23 listopada - W bieżącym roku szkolnym  w konkursie „Każdy inny, wszyscy równi!” zaangażowała się klasa 2. Niestety tylko jedna praca  Kacpra Kaczmarka spełniała kryteria. Miała być wykonana metodą kolażu i łączyć ze sobą przynajmniej 3 rodzaje materiałów. Dzięki uprzejmości mamy Kacpra została dostarczona do siedziby stowarzyszenia. Czekamy na wyniki i życzymy powodzenia.
          9. Konkurs plastyczny SP nr 2 - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach zorganizowała konkurs plastyczny pt. "Szkoła moich marzeń". Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII znajdujących się na terenie gminy Słubice. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni dzieci i ich twórczego podejścia do nauki. Prace mogły być wykonane techniką dowolną (np. rysunek, malarstwo, grafika, collage, wycinanka itp. - z wyjątkiem użycia sypkich materiałów), w formacie A3. Z naszej szkoły dwie uczennice klasy 7 wykonały prace, które zostały przekazane organizatorowi konkursu. Dziękujemy za zaangażowanie i życzymy powodzenia.
          10. Sukces uczniów – lekkoatletów - Lekkoatletyczna Ekstraliga - 24 listopada - Nasza uczennica - Maja Walczak i absolwent - Seweryn Stań wśród najlepszych. Dołożyli oni swoją cegiełkę w rzucie dyskiem do sukcesu Lubusza Słubice, który to znalazł się w gronie najlepszych klubów w Polsce w kategorii U16, dzięki czemu zakwalifikował się do lekkoatletycznej ekstraligi. W rozgrywkach Drużynowych Mistrzostwach Polski U16 uczestniczyło 119 klubów z całego kraju. Przez cały sezon młodzi sportowcy zbierali punkty za uzyskane wyniki w poszczególnych startach. Na koniec sezonu Polski Związek Lekkiej Atletyki podsumował rywalizację. Lubusz Słubice został sklasyfikowany na 14. miejscu, a 24 najlepsze kluby otrzymały awans do tzw. ekstraligi, czyli ścisłej czołówki kraju w lekkiej atletyce. Dzięki swoim wspaniałym występom Maja i Seweryn wraz z kolegami z klubu i trenerem zostali zaproszeni na okolicznościowe spotkanie z burmistrzem Słubic – Mariuszem Olejniczakiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej – Grzegorzem Cholewczyńskim. Gratulacje!!! Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Beaty Bieleckiej – Rzecznika Prasowego Urzędu Miejskiego w Słubicach.
          11. Sukcesy młodych piłkarzy - Dwaj uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem grają w rozgrywkach ligowych piłki nożnej w swojej kategorii wiekowej. Są to Bartosz Grześkowiak z klasy szóstej grający od sześciu lat, a od dwóch reprezentujący barwy Akademii Futbolu Kostrzyn nad Odrą (drużyna zajęła 1 miejsce w rozgrywkach) i Karol Alicki z klasy siódmej, który od wielu lat gra  w Polonii Słubice (drużyna zajęła 3 miejsce w rozgrywkach). Obaj są podstawowymi graczami w swoich drużynach i zdarza się, że będąc uczniami jednej szkoły spotykają się „po dwóch stronach barykady”. Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że Bartek z powodzeniem reprezentuje w meczach województwo lubuskie. GRATULACJE!
          12. Sukces uczennicy w fotograficznym PRO ARTE - Uczennica Kaja Mierzejewska od dwóch lat bierze udział zajęciach fotograficznych w Galerii OKNO w słubickim SMOK. Pod okiem pani Anny Panek-Kusz oraz pana Tomasza Fedyszyna kształci warsztat i robi coraz ładniejsze zdjęcia. Wzięła więc udział w eliminacjach powiatowych konkursu fotograficznego w ramach Lubuskiego Konkursu Fotograficznego pro arte organizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Temat konkursu: UKRYTE – niewidoczne, zasłonięte, schowane. Udział się opłacił, bo pracę Kai doceniło jury i zakwalifikowana została do etapu wojewódzkiego. Gratulacje i czekamy na wyniki!!!
          13. Kula świetlna na lekcji techniki - Podsumowując temat z techniki „instalacje i opłaty” klasa VI wykonała kule świetlne. Nawijana na balon w kleju kordonka sklejała się i plątała. Były to prace wymagające wyjątkowej precyzji, techniki oraz cierpliwości. Efekt pracy uczniów był fantastyczny, gratulacje!
          14. Koncert z opowieściami z dalekiej północy - 25 listopada Lubuskie Biuro Koncertowe „Orfeusz” dało nam kolejny koncert. Tym razem mieliśmy możliwość wysłuchania romantycznej muzyki, prosto z północy Europy. Były to utwory były na kanwie  muzycznych opowieści Gnomów, Skrzatów i Króla Gór, do tych opowieści przygrywało klasyczne trio - wiolonczela, skrzypce i fortepian - wykonywało utwory muzyki klasycznej Edwarda Griega, skomponowane specjalnie do dramatu H. Ibsena „Peer Gynt”. Ten utwór literacki w  chwili obecnej jest zapomniany i kojarzony jedynie poprzez piękną muzykę Edwarda Griega. Profesjonalne wykonania: „Poranka”, „W grocie Króla Gór” oraz „Tańca Anitry” spodobały się nawet muzycznym laikom. Dodatkową atrakcją było to, że fragmenty tych utworów ze względu na swoją ponadczasowość i urokliwość są wykorzystywane w wielu spotach reklamowych. Podczas koncertu, muzyka przeplatała się ze słowem artysty prowadzącego, który w ciekawy sposób wprowadzał dzieci i młodzież w świat sztuki. Spotkania tego typu mają charakter edukacyjno-wychowawczy są szansą dla młodych ludzi na poznanie profesjonalnych artystów, którzy pragną dzielić się swoją pasją do muzyki.
          15. Andrzejki - 26.11.2021r. uczniowie klas I-III bawili się podczas zabawy andrzejkowej. Uczniowie przypomnieli sobie w jakim celu obchodzimy ten zwyczaj oraz przy wspólnej zabawie wróżyli sobie przyszłość. Ten dzień był przepełniony mnóstwem zagadek, tajemnicy i ciekawości ze strony uczniów.
          16. Dziady – przedstawienie koła teatralnego - 30 listopada - Z okazji obchodzonego w listopadzie Święta Zmarłych, koło teatralne „Maskarada” miało zaszczyt wystawić sztukę Adama Mickiewicza – „Dziady” część II. W poszczególne role wcielili się: Karol Alicki, Alicja Karczewska, Hanna Zaremba, Alicja Pietrow, Bartosz Grześkowiak, Hanna Adamkiewicz, Aleksandra Żak, Maja Walczak oraz Maja Mazurek. Scenografia powstała przy pomocy i zaangażowaniu Aleksandry Stań. Nad całością czuwał opiekun grupy; Elżbieta Kusz. Wszyscy uczestnicy koła wykazali się wielką odwagą, zorganizowaniem, jak również ogromnymi zdolnościami aktorskimi. W najbliższej przyszłości z pewnością powstaną kolejne sztuki.
          17. Zajęcia z języka angielskiego dla przedszkolaków - Znajomość języka obcego jest niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie. Faktem jest, że dzieciaki w wieku przedszkolnym uczą się najszybciej i najłatwiej. Wychodząc naprzeciw naturalnym potrzebom dziecka, naszym przedszkolakom zaproponowaliśmy zajęcia z języka angielskiego dwa razy w tygodniu! Najważniejszym celem zajęć językowych na tym etapie jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości i pozytywnego nastawienia do innych kultur oraz do nauki języka angielskiego. Poprzez zabawę, dzieci poznają nazwy przedmiotów z ich najbliższego otoczenia i  zwroty, używane w codziennym życiu, uczą się poprawnej wymowy i akcentu. Najwięcej czasu poświęcamy na rozwijania umiejętności rozumienia ze słuchu, wykorzystujemy do tego piosenki, rymowanki, historyjki obrazkowe i pacynki oraz gry planszowe. Dzieci poznają zabawy ruchowe swoich angielskich rówieśników . W trakcie zajęć  posługujemy  się głównie językiem angielskim, by oswoić się z „melodią” języka. Zabawa z tablicą interaktywną rozwija percepcję wzrokowo – słuchową.  Pozwala dziecku uzyskać natychmiastową ocenę wykonanego zadania, co zwiększa jego pewność siebie i motywację. Tablica służy również do korzystania z materiałów wideo - prezentacji nowego materiału. Ruch połączony z dźwiękiem i obrazem zwiększa zdolność uczenia się poprzez angażowanie wielu zmysłów. Różnorodność metod pracy  pomocy dydaktycznych zwiększa atrakcyjność zajęć co skutkuje zaangażowaniem naszych maluszków. dzieci się nie nudzą i z radością uczestniczą w zajęciach. Nauczyciel języka angielskiego Oksana Kondratyuk.
          18. Andrzejki klas starszych - Klasy starsze w tym roku postanowiły zorganizować wróżby andrzejkowe na przerwach. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego na korytarzu szkolnym zadbały o to, by każdy mógł przekonać się jakie imię będzie nosił ich przyszły partner czy jaki zawód będą  uprawiać oraz wiele innych wróżb. Zabawa była przednia.
    brak danych